G8-ak: egyesült erővel a demencia ellen

hirdetés

December 11-én zajlott a G8-államok soros ülése, amely a demencia problémakörével foglalkozott. Azért is nagyjelentőségű ez a tény, mert korábban ilyen szintű politikai prioritást globális szinten sohasem élvezett ez a betegség.

2010-ben a világon több mint 35 millió ember szenvedett diagnosztizált demenciában. A kezelés becsült éves költsége 604 milliárd USA dollár, 2050-re a demenciás betegek száma mintegy 115 millió főre emelkedik. Igen nagy nyomás nehezedik az egészségügyi rendszerekre, és a demenciát megállító, vagy a folyamatot lassító gyógyszerek egyelőre nincsenek elérhető közelségben.

A G8-ak törekvése arra irányult, hogy összehívja a területtel foglalkozó érintett feleket: a kutatók, a gyógyszeripar, az OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development) képviselőit, valamint a G8-országok egészségügyi minisztereit. (A G8-tagországai: Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, Oroszország, Nagy-Britannia, USA, és kilencedikként az Európai Unió).

A találkozó hármas célja így körvonalazható:

- a demencia megközelítésével kapcsolatos nemzetközi konszenzus kialakítása,

- a kutatók, klinikusok és gyógyszeripari cégek közötti érdekkülönbségek mérséklése,

- a kérdése megoldására irányuló nemzeti törekvéseknél hatékonyabb, nemzetközi együttműködések létrehozása.

A demencia kutatásával foglalkozó szakemberek felismerték a nemzetközi együttműködés szükségességét. Ennek jó példája a European Union Joint Programme - Neurodegenerative Disease Research (JPND), amely támogatja a demencia kutatással kapcsolatos nemzetközi vizsgálatokat, valamint az International Genomics of Alzheimer's Project (IGAP) amely nagyobb méretű klinikai vizsgálatok végzésére alkalmas vizsgálóhelyek felderítésében és a kollaboráció terén jeleskedett. Természetesen kevés a kutatói együttműködés, a hatékonyság növeléséhez elengedhetetlenek a kormányközi együttműködések, az adminisztratív problémák megszüntetésével, az adatmegosztás biztosításával az országok között.

A kutatás támogatása, finanszírozása is nemzetközi feladattá válik, új modelleket kell kidolgozni ezzel kapcsolatosan. A demencia kutatás forrásigényes, és erre még a restrikció idején is meg kell találni a mozgósítható eszközöket.

A kormányközi együttműködések másik kérdése lehet a gyógyszerfejlesztés. A New York Academy of Sciences és a Path to 2025 Group újabb tanulmánya szerint egyetlen (!) Alzheimer-kór kezelése alkalmazható betegségmódosító gyógyszer fejlesztése mintegy 5,7 milliárd USD összértékű, amely a gyógyszeripari átlag háromszorosa. Ez a költség akár 2 milliárd dollárra mérsékelhető, biomarkerek fejlesztése, és a klinikai vizsgálatokra alkalmas személyek pontosabb feltérképezése, toborzása révén.

Az irányított kutatás nemcsak a jobban szervezett gyógyszervizsgálatokat segítheti, de felderítheti a korábbi diagnózis lehetőségét, a módosítható kockázati tényezőket, komorbiditásokat egyaránt. Serkentheti a kutatást az árva gyógyszerekkel és ritka betegségekkel kapcsolatos újabb szabályozása, amely részben a szabadalmak módosítását jelenti, részben pedig lerövidíti a gyógyszertörzskönyvezés folyamatát is, kevesebb klinikai vizsgálat végzését írja elő. Ebbe a körbe kellene bekerüljön a demencia is, mely ugyan nem "ritka betegség" de fontossága miatt megérdemelné ezt a kiemelt státuszt. he A G8-ak törekvései között szerepel a vizsgálati adatok nyilvánossá tétele, amely feleslegessé tenné az indokolatlanul végzett, ismételt vizsgálatokat.

A G8-országok mindegyike természetesen korábban is foglalkozott már a demencia problémakörével, vannak nemzeti demencia-programok, és megosztják a betegséggel, a gondozással kapcsolatos tapasztalatokat is. A G8-ak egészségügyi miniszterei már tárgyaltak a szakmai együttműködésről és az adatok megosztásáról. Globális méretű egészségügyi együttműködésekre néhány korábbi példa a 2000 és 2001 évi G8-találkozókat követően az AIDS, tuberculosis, és malária leküzdésére irányuló törekvések, intézkedések.

További információ:

http://www.thelancet.com/journals/laneur/article/PIIS1474-4422%2813%2970275-8/fulltext

Szerző:

PHARMINDEX Online