Gyógyszer-indukálta lupus és az anti-TNF? készítmények

hirdetés

A gyógyszer-indukálta lupus erythematosus (DILE) lupus-szerű szindróma, amely a folyamatos gyógyszerexpozícióval kapcsolatos – a gyógyszerszedés abbahagyásakor megszűnik. Jelenleg nem rendelkezünk standard diagnosztikus kritériumokkal a szindrómát illetően. Jellemzőek a bőrmanifesztációk, az arthritis, antinukleáris- és antihiszton antitest pozitivitás.

Hasonlóan az idiopathiás lupus erythematosushoz, a DILE is több csoportra osztható: szisztémás- (SLE), szubakut cutan- (SCLE) és krónikus cutan lupusra (CCLE). A szisztémás DILE megjelenésében az idiopátiás SLE enyhébb verziója, a kiváltásáért gyanúba fogható gyógyszerek: hydralazin, procainamid, quinidin. Újabban – bár ritkán – anti-TNF? terápiákkal is összefüggésbe hozzák, a "lupus-szerű" szindróma klinikai szempontból elkülönül a klasszikus DILE-től.

A gyógyszer-indukálta SCLE a fentinek leggyakoribb formája. Klinikai és szerológiai karakterei igen hasonlóak az idiopátiás SCLE-hez. Itt leggyakoribb provokáló ágensek az antihipertenzív szerek és a terbinafine, újabban a PPI-gátlók és néhány kemoterápiás szer. A gyógyszer-indukálta CCLE igen ritka, általában fluorouracilok, NSAID-ok okozzák, egyes esetekben pantoprazole és anti-TNF?-készítmények.

forrás:

J Dtsch Dermatol Ges. 2012 Dec;10(12):889-97. doi: 10.1111/j.1610-0387.2012.08000.x. Epub 2012 Sep 3.

Szerző:

PHARMINDEX Online