Gyógyszeripar: hol tart az innováció az "elhanyagolt populációk" számára?

hirdetés

Az elmúlt két évtizedben felismerésre került a tény, hogy a gyógyszeripari kutatás+fejlesztés (K+F) nem kellő minőségű, főként az alacsony- és közepes jövedelmű országokat, nemzeteket érintően. A világ országainak mintegy 80%-a ide tartozik. Lássuk melyek a fő problémák, neuralgikus pontok e kérdéskörben!

• Az "elhanyagolt betegségeket" illetően kevés az új gyógyszer, vagy egyáltalán nincsen új molekula. E betegségek sokakat érintenek, de a betegek nem képviselnek különösebb "vásárlóerőt" így az ipari K+F-nek nem igazán célpontjai. Jobb szempontnak tűnik, ha nem a betegségek, hanem az emberi populációk felől közelítjük meg e kérdést.

• Nemzetközi viták és javaslatok forrása még kormányszinteken is az a kérdés, hogy az orvosi, gyógyszeripari K+F legyen szisztematikus, hosszútávra tervezett az innovációk terén, és az új gyógyszerek lehetőség szerint minden beteg számára elérhetőek legyenek. A törekvések ellenére a kutatás-fejlesztés e tekintetben ad hoc, töredékes, és nem mondható kielégítőnek.

• Szerzők szándéka, hogy kimutassák, hogyan lehetne e tevékenységeket komoly mértékben javítani, négy területen: a (mindenki számára való) elérhetőség, a megfelelő finanszírozás, az innováció hatékonysága, és az egészségügy kormányszintű támogatottsága tekintetében.

• Szerzők úgy vélik, hogy globális összehangoltság lenne szükséges, és a gyógyszeripari K+F tevékenység nyilvánossá tétele, annak figyelembevételével, hogy ehhez politikai-gazdasági szinten minden részről nyíltság, és az ismeretek megosztása lenne szükséges.

Az orvosi innováció többé már nem politikai kérdés, és nem nemzeti szinten kell elintéződjön – főként nem csak a jóléti államokat érintő módon. Olyan korban, amikor általános, globális a migráció, át kell gondolni e kérdéseket, és lehetőséget teremteni arra, hogy az orvosi-gyógyszeripari K+F közkinccsé válhasson.

A kormányok, a civil társadalom, a betegszervezetek, az akadémiai orvostudomány közreműködése mind-mind szerepet kaphat ebben a folyamatban.

http://www.plosmedicine.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pmed.1001218

Szerző:

PHARMINDEX Online