Hematológiai paraméterek a skizofrénia és depresszió diagnosztizálására?

hirdetés

Egyes kutatói és klinikus vélekedések szerint a skizofrénia és depresszió diagnózisának kiegészítéséül alkalmazott laboratóriumi hematológiai tesztek egyelőre nem alkalmasak még e célra, és általános bevezetésük semmi mást nem érne el, csak további gondokat jelentene a betegek számára.

A kérdés kommentálására a Psychiatric Times hasábjain felkért Dr. Gregory Light, (Associate Professor of Psychiatry at UCSD) megjegyezte, hogy a pszichiátriai betegségekben alkalmazásra került labortesztek az elmúlt évtizedekben jöttek-mentek, de nem nyertek igazolást. Számos hematológiai eredetű biomarker fellelésével kísérleteztek, csekély eredménnyel. Jelenleg a genetikai vizsgálatok igen népszerűek minden téren, jogosan merült fel ezek alkalmazása a pszichiátriai betegségek diagnosztizálásában is.

A mentális betegségeke biomakereinek kutatása jelentős múltra tekinthet vissza, hiszen a liquor monoamin-metabolitjai, a DST (dexamethason-szuppressziós teszt), a receptor-genotipizálás mind-mind ismert módszerek. Az itt elért eredmények azonban nem voltak lefordíthatóak a klinikum nyelvére, tehát számottevő klinikai jelentőséggel nem rendelkeztek. A biomarkerek szerepe (eddig) a pszichiátriában csak annyi volt, hogy ezt a klinikai ágazatot is megpróbálták diagnosztikus értelemben "hasonlóvá" tenni a többihez.

"Amikor biomarkerekről beszélünk, tulajdonképpen az történik, hogy egy betegség diagnosztizálására, vagy a kockázat megjóslására ezekkel helyettesítjük a részletes klinikai szempontú vizsgálatokat" – említi Dr. Steven Balt, pszichiáter, (UCLA/Kern Medical Center). "Jelenleg nincs olyan biomarker a birtokunkban, amellyel biztonságosan megállapítható egy pszichiátrai betegség megléte még igen gyakorlott klinikus esetén sem."

Dr. Emily Deans (klinikai instruktor, Psychiatry at Brigham and Women’s Hospital, Boston) szerint a biomarkerek ugyan "szent Grálnak" számítanak a pszichiátriában, de a lényeg a nozológiában rejlik.

“Miután a diagnózis a DSM-IV listáján (rövidesen DSM 5., a szerk.) alapul, és nem az ismert agyi patológián, az új biomarkerek, úgy tűnik szembe mennek a formális diagnózis kritériumaival. Ez utóbbiak viszont a beteg megfigyelésén, és kikérdezésén alapulnak. Így a biomarkerek validitása a pszichiátriai diagnosztikában pillanatnyilag nem valószínűsíthető, a bevált és validált mérőskálákkal szemben."

Deans hozzáteszi, hogy gyakorlott klinikusok számára a biomarkerek pszichiátriai alkalmazása soha nem lesz olyan hasznos, mint a tünetekkel kapcsolatosan pl. a genetikai, az MRI-leletek, vagy az agyi patológiai folyamatok megismerése. Dr. Light azon a véleményen van, hogy támogatni kell a pszichiátriai biomarkerek fejlesztését, alkalmazását stb., de ez még igen messze áll az orvosi gyakorlatban való elterjedéstől, és a kereskedelmi forgalmazástól egyaránt. Jelenleg ezek a tesztek nem tudnak különbséget tenni a mentális betegségek okai – és hatásai között.

A kutató egyértelműen a tudomány kommercializálódásáról beszél. A betegek és hozzátartozóik a diagnózis kimondását követően roppant mód szenvednek, és bármilyen kiegészítő információnak felettébb örülnek. "Ha olyan laboratóriumi tesztet akarnánk "eladni", ami klinikai alkalmazásra nem validált, és nem segíti terápiás döntésünket, az kizárólag arra lehet jó, hogy felidegesítse a beteget, és növelje a szenvedést..."

Azért is aggályos e tesztek forgalmazása, mert ezt meg kell előzze a velük kapcsolatos klinikai vizsgálatok publikálása, az eredmények megfelelő interpretálása és alapos alkalmazási útmutatások közreadása az egészségügyi szakemberek számára.

“Mit mondjunk a betegnek és családtagjainak? Mit mondjunk annak, aki bizonytalan abban, hogy beteg, vagy nem beteg, és csak egy laboratóriumi teszt eredményén alapul a diagnózisunk? A klinikus számára alapvető: tudnia kell mikor alkalmazhat ilyen laboratóriumi/biomarker tesztvizsgálatot, és az eredmények alapján milyen kezelést rendelhet a betegnek."

“A betegek – és az orvosok is állandó időzavarban vannak. Kinek jut arra ideje, hogy egy nem validált hematológiai labortesztről kezdjen spekulatív eszmefuttatásba bonyolódni skizofrén betegeivel?"

További részletek:

http://www.psychiatrictimes.com/schizophrenia/content/article/10168/1986713

Szerző:

PHARMINDEX Online