Hepatitis C: csak egy lépés és elimináltuk?
Napjainkban globális méretekben mintegy 185 millióra tehető a HCV-fertőzöttek száma. Az akut HCV-fertőzés általában tünetmentes. A betegek kb. 75%-ában azonban krónikus fertőzés alakul ki, amely májcirrhosishoz és hepatocellularis carcinomához vezethet. 2013-ban világméretben 700 000 volt a HCV-fertőzésnek betudható halálozások száma. A legtöbb eset az alacsony- és közepes jövedelmű ázsiai, afrikai és közel-keleti országokban fordul elő, ezzel együtt Nagy-Britanniában mintegy 200 ezer a HCV-fertőzöttek száma, és a halálozás is négyszeresére nőtt 1996 óta.
Ezek meglehetősen elkeserítő számadatok. A HCV-fertőzés kezelése terén megjelent új gyógyszerek azonban új reménnyel kecsegtetnek. Nagyobb antivirális hatékonyság mellett kevesebb a mellékhatásuk, alapjaiban változtathatják meg a HCV-térképet a világon…
A közelmúltit a HCV-fertőzés kezelését főként az interferon-ribavirin kombináció jelentette, melynek hatása, tolerabilitása és biztonságossága is korlátozott. Az újabb, direkt módon antivirális szerek az NS3/4A proteázra, NS5B polimerázra és az NS5A replikációs komplexre hatnak, itt jelentős a fejlődés, és ma már kiváltható az új szerekkel az interferon alapú terápia.
A Lancet közleményei több új klinikai vizsgálatról számolnak be ezek kapcsán. A C-WORTHY vizsgálatban grazoprevir (proteáz gátló) és elbasivir (NS5A gátló) kombinációja szerepelt ribavirinnel /ill. anélkül, az 1-es genotípusú HCV kezelésében. A vizsgálat eredményei szerint a ribavirintől függetlenül a 12 hetes virológiai válasz megfelelő volt. A PHOTON-2 vizsgálatban a sofosbuvir (NS5B gátló) + ribavirin kezelést vizsgálták 1-4 genotípusú HCV és társuló HIV-fertőzés mellett. A 12 hetes eredményesség biztató volt a "pán-genotipikus hatású" sofosbuvir mellett (az elhúzódó virológia válasz aránya: 84–89%). Egy másik vizsgálat pedig az elemezte, hogy az interferon- és ribavirin-mentes kombinációhoz (sofosbuvir + ledipasvir) egy harmadik újtípusú szer hozzáadása mellett milyen a compliance, a betegadherencia.
Az új gyógyszerek nemcsak gyógyító potenciáljuk miatt jelentősek, hanem csökkentik a HCV-transzmissziót, így annak prevalenciáját is. A Lancet szakmai bizottsága úgy véli, hogy az új antivirális szerek alkalmazásával 2030-ra Nagy Britanniában eradikálható lesz a HCV-fertőzés. A modellvizsgálatok szerint a diagnosztizált és kezelt személyek számának 27-szeres növekedése 95%-os prevalencia csökkenéshez vezet. Emellett 80%-kal csökkenthető a hepatocellularis carcinomák száma és mintegy 5200 halálozás is elkerülhetővé válik 2030-ra.
Az új gyógyszerek piaci megjelenése természetesen kihívásokkal is jár. A kezelés költségvonzata egyelőre igen jelentős. Nyilvánvalóan mérlegelni kell a támogatottság megítélésekor, hogy milyen jelentős népegészségi, egészséggazdasági nyereség származik abból, ha jelentősen csökken a HCV-fertőzöttek száma. Emellett fontos tényező a betegszervezetek véleményének meghallgatása, figyelembevétele a döntéshozatal során. Alapvető kérdés, hogy a beteg hogyan vélekedik a kezelésről, a gyógyszerekről.
Forrás, további részletek:
http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2815%2960584-0/fulltext
Szponzorált tartalom