Hormonális fogamzásgátlás és a HIV-fertőzés kockázata (metaanalízis)

Megfigyeléses vizsgálatok szerint összefüggés lehetséges a hormonális fogamzásgátlás és a HIV-fertőzés akvizíciója között, az eredmények azonban meglehetősen ellentmondásosak. E tanulmány szubszaharai országokban végzett vizsgálatok alapján készült metaanalízis eredményeit ismerteti, melyben összehasonlították a HIV-fertőzés incidenciáját több csoporton: az egyik csoport kombinált orális kontraceptívum (HC), a másik parenterális medroxyprogesteron acetát (DMPA), a harmadik norethisteron enantát (NET-EN) kezelésben részesült, a kontrollcsoportban pedig nem alkalmaztak hormonális fogamzásgátlást.

hirdetés

Módszerek, eredmények

A beválasztott vizsgálatokban elemezték a fogamzásgátló expozíciót és az incidens HIV-fertőzés mértékét. A vizsgálatokban a beválasztott nők 15-49 évesek voltak, kevesebb, mint 15 incidens HIV fertőzés volt a definiált határ, ezen felül elemezték az előre specifikált egyéb változókat is. A primer elemzésben a korrigált HR érték (aHR) figyelembe vette a földrajzi régiót, az életkort, a családi állapotot, a szexpartnerek számát, kondomhasználatot stb.

Összesen 18 vizsgálat került az elemzésben mindösszesen 37124 nőbeteg (43613 betegév), és 1830 incidens HIV-fertőzés. Az egyes csoportokban mért hazárd arány (aHR) értékek az alábbiak voltak a HIV-fertőzésre nézve: DMPA-használók: 1.50 (95% CI 1.24–1.83), NET-EN használók: 1.24 (95% CI 0.84–1.82), és orális kombinált fogamzásgátlókat alkalmazók: 1.03 (95% CI 0.88–1.20).

A vizsgálatok közötti heterogenitás alacsony értékűnek mutatkozott (I2 < 50%). DMPA-alkalmazás mellett magasabb volt a HIV-fertőzés akvizíciója, mint orális fogamzásgátlók mellett (aHR 1.43, 95% CI 1.23–1.67) és NET-EN alkalmazás mellett (aHR 1.32, 95% CI 1.08–1.61). A biostatisztika további részletei az eredeti cikkben. Sem az életkor, sem a HSV-2 fertőzöttség státusza nem módosított az eredményeken.

Következtetés

A tanulmányban végzett metaanalízis eredményei szerint sem az orális (kombimált) fogamzásgátlók adása, sem a parenterális noresthisteron enantát kezelés nem növeli HIV-fertőzés megszerzésének kockázatát, a parenterális medroxyprogesteron acetát azonban igen. Az eredmények jelzik hogy magas HIV-fertőzés kockázata esetén további hatásos és biztonságos fogamzásgátlási módszerek alkalmazása szükséges. Randomizált, kontrollált vizsgálat végzése javasolt, (főként a DMPA kezelést illetően), mellyel prospektív elrendezésben jobban tisztázhatóak lennének a hormonális fogamzásgátlás és a potenciális HIV-fertőzés közötti összefüggések.

http://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1001778

Szerző:

PHARMINDEX Online