Idősebb korban hogyan csökkenthető a gyógyszermellékhatások kockázata?

hirdetés

A gyógyszermellékhatások legalább 15%-a a kórházi, ill. rendelői vizitek tanúsága szerint idősebb korú betegeken fordul elő. A mellékhatások az esetek mintegy felében potenciálisan megelőzhetőek.

Súlyos mellékhatás lehet az elesés, orthostatikus hypotonia, szívelégtelenség, delirium. A leggyakoribb kapcsolódó halálokok a gastrointestinalis- ill. intracranialis vérzés, vagy a veseelégtelenség. A mellékhatások miatt bekövetkező, megelőzhető kórházi felvételek jelentős része antithrombotikumok, antidiabetikumok, diuretikumok ill. NSAID-ok alkalmazása mellett történik.

A mellékhatások kockázata csökkenthető az alábbi stratégiákkal: a (kérdéses) gyógyszerelés abbahagyása, új gyógyszer rendelése, a beteg által szedett valamennyi gyógyszer célzott felülvizsgálata, a gyógyszerek (és a gyógyszereket felíró orvosok) számának lehetséges csökkentése. A Beers, STOPP, és START kritériumok segítenek a mellékhatásokat okozó gyógyszerek azonosításában.

Természetesen nem lehet minden, potenciálisan mellékhatást keltő gyógyszer adását elkerülni. A gyakorló orvos számára lényeges a beteg bevonása a klinikai döntéshozatalba: egyénre szabottan kell megtervezni a gyógyszerelést a klinikum, a beteg funkcionális és szociális állapota, helyzete, az életminőség és a prognózis egyidejű figyelembevételével.

Forrás: Am Fam Physician. 2013 Mar 1;87(5):331-6.

Szerző:

PHARMINDEX Online