Influenza vakcináció és cardiovascularis kimenetel magas kockázatú betegekben

hirdetés

A nem szokványos cardiovascularis kockázati tényezőket illetően, a friss influenza-szerű fertőzés fatalis/nonfatalis atherothrombotikus események kialakulásához vezethet. A vizsgálat célkitűzése volt az influenza vakcináció cardiovascularis preventív hatásának elemzése.

Módszerek

Meta-analízis: a MEDLINE (1946-2013), EMBASE (1947-2013), és Cochrane Library Central Register of Controlled Trials (indulástól-2013) adatbázisokban fellelhető RCT- (randomizált kontrollált) vizsgálatok alapján, amelyekben influenza vakcina vs. placebo/aktív kontroll hatását vetették össze magas cardiovascularis kockázattal bíró betegeken, ahol a cardiovascularis kimenetel minősülhetett hatás- ill. biztonságosság indikátornak egyaránt.

Beválasztás: két független szakértő válogatta a tanulmányokat. Jó/magas minőségű vizsgálatnak az bizonyult, amely eleget tett az alábbi kritériumoknak: a randomizáció metodikájának pontos leírása, a betegek helyes allokációja, a vizsgálat vak voltának tisztasága, és a nyomon követés pontossága.

Biostatisztika: random-effects Mantel-Haenszel (RR-) és 95% CI-értékek számítása a kompozit cardiovascularis események, cardiovascularis- és összesített mortalitás, valamint az egyedi cardiovascular események vonatkozásában. Az analízis stratifikálásra került a betegek alcsoportjai szerint: a randomizációt követő 1 éven belül kialakuló ACS (akut coronaria szindróma) megléte vagy hiánya esetén.

Eredmények

A végső elemzésben 5 publikált és 1 nem puiblikált RCT adatai szerepeltek (n=6735). A betegek főbb adatai: átlagéletkor 67 év, nőbetegek aránya 51,3%, cardiovascularis kórelőzmény 36,2%, átlagos nyomon követés 7,9 hónap.

Influenza vakcináció esetén csökkent a kompozit cardiovascularis események kockázata: 2,9% vs 4,7%; RR, 0,64 [95% CI, 0,48-0,86], P = 0,003) a publikált vizsgálatokban. Észlelhető volt az ACS-re gyakorolt hatás is: meglévő ACS csoportjában RR 0,45 [95% CI, 0,32-0,63]) ACS nélküli csoportban RR, 0,94 [95% CI, 0,55-1,61]) (P =0,02).

Következtetés

Meta-analízis vizsgálat alapján, influenza vakcina alkalmazását követően mérséklődik a major cardiovascularis események kialakulásának kockázata. A legjelentősebb hatás aktív ACS esetén volt észlelhető. Nagyméretű multicentrikus vizsgálat szükséges az eredmények igazolására, és az egyedi klinikai végpontok finomabb elemzésére.

http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1758749

Szerző:

PHARMINDEX Online