Itt az idő a sóval kapcsolatos ajánlások revideálására?

hirdetés

Az AHA (American Heart Association) terápiás ajánlása szerint régóta javasolt a napi 1,5 g-ben maximált Na-bevitel. (1) 2013-ban az amerikai Institute of Medicine áttekintette, mi lehet az alapja ennek az ajánlásnak az alapja, és kiderült, hogy ninsen erre vonatkozó klinikai evidencia. (2)

A legújabb közlés az ellentmondásos tényekkel kapcsolatosan a NEJM (New England Journal of Medicine) augusztus 14-ei számában jelent meg, ahol 3 tanulmány foglalkozott a sófogyasztás egészségre gyakorolt hatásaival. (3,4,5) A közelmények az alábbi vizsgáló csoportok munkáira támaszkodnak: Prospective Urban Rural Epidemiology (PURE) group (4) és a the Global Burden of Diseases Nutrition and Chronic Diseases Expert Group (NutriCoDE) group. (5)

A PURE vizsgálat szerint kimutatható a sófogyasztás mértéke és a vérnyomás alakulása között a várt összefüggés, míg a NutriCoDE vizsgálat a vizelettel való kiválasztásra irányult, és a nátrium teljes kardiovaszkuláris mortalitását figyelte. A PURE vizsgálatban kimutatták, hogy a Na-bevitel és a vérnyomás/emelkedés kapcsolata nem lineáris, csak akkor nő, ha a sófogyasztás magasabb, mint napi 3,5-4 g. A sóbevitel és a kardiovaszkuláris események összefüggését jól mutatja az alábbi ábra.

Mente et al (4)

Bár megfigyelhető volt a kardiovaszkuláris események számának növekedése napi 5 g sókiválasztás mellett, ez már 2 g alatt (!) is kifejezettebbnek látszott. Másképpen fogalmazva. A túl alacsony mértékű sófogyasztás is veszélyes lehet… Az AHA idézett ajánlása tehát 2x-esére emelheti a major kardiovaszkuláris kockázatot.

Hogy mindezt helyezzük valós kontextusba, ezek a vizsgálati adatok 17 ország 101 945 vizsgált személyéről származnak. A NutriCoDE modellvizsgálat volt, ahol nem történt közvetlen mérés, hanem (metaanalízisként) 66 ország e tárgyban készült publikált vizsgálati adatait elemezték. Mindkét vizsgálat korlátokkal bírt, és nyilvánvalóan felmerül (6) egy nagyméretű randomizált klinikai vizsgálat elvégzése e témakörben, de e cikk szerkesztője úgy véli, hogy ez nem vinne sehová…

Ha kicsit szélesebb értelemben tekintjük mindezt, a legszebb, e témakörben megjelent vezércikk a Wall Street Journal's "Mérlegen a só" című szerkesztői üzenete volt az olvasóknak: "Csak illúzió, hogy a tudomány mindenki számára kielégítő választ tudjon adni, és egyben veszélyekkel is jár."

E cikk szerzője úgy véli, hogy meg kellett szólalni a sófogyasztással kapcsolatosan. Az AHA, mint szervezet nem fogja visszavonni a napi 1,5 g Na-ban megadott ajánlását. Az viszont bizonyos, hogy nagy lecke mindenki számára a kellő evidenciák nélküli ajánlások kidolgozása… Értelemszerűen bajt is okozhatnak. Remélhetőleg ez tanulságos lesz az egyéb diagnosztikus-terápiás ajánlások terén is (pl. koleszterin, LDL, vérnyomás, PSA, mammográfia, stb.) amelyek számos esetben klinikai evidenciákkal nem voltak megalapozottak.

Eric Topol, a Medscape főszerkesztője

Irodalom
Sodium and Salt. American Heart Association. http://www.heart.org/HEARTORG/GettingHealthy/NutritionCenter/HealthyDietGoals/Sodium-Salt-or-Sodium-Chloride_UCM_303290_Article.jsp Accessed August 25, 2014.
Sodium Intake in Populations: Assessment of Evidence. Institute of Medicine of the National Academies. http://www.iom.edu/Reports/2013/Sodium-Intake-in-Populations-Assessment-of-Evidence.aspx Accessed August 25, 2014.
Mente A, O'Donnell MJ, Rangarajan S, et al. Association of urinary sodium and potassium excretion with blood pressure. N Engl J Med. 2014;371:601-661. Abstract
Mente A, O'Donnell MJ, Rangarajan S, et al. Urinary sodium and potassium excretion, mortality, and cardiovascular events. N Engl J Med. 2014;371:612-623. Abstract
Mozaffarian D, Fahimi S, Singh GM, et al. global sodium consumption and death from cardiovascular causes. N Engl J Med. 2014;371:624-634. Abstract
Oparil S. Low sodium intake -- cardiovascular health benefit or risk? N Engl J Med. 2014;371:677-679. Abstract

Szerző:

PHARMINDEX Online