Japánból származó gyógyszerkészítmények sugárszennyezettség-ellenőrzése

Az EMA (Európai Gyógyszerügynökség) európai és egyéb nemzetközi gyógyszerhatósági partnereivel célul tűzte ki a Fukusima Daiichi atomerőműben történt radioaktív szivárgásos katasztrófa nyomán kialakult sugárszennyezettség ellenőrzését a Japánból származó gyógyszerkészítményekben.

hirdetés

A Japán Egészségügyi-, Népjóléti-, valamint Mezőgazdasági Minisztériummal, és egyéb nemzetközi hatóságokkal történt egyeztetéseket és információcserét követően az EMA úgy ítélte meg, hogy a japán eredetű gyógyszerek sugárszennyezésének esélye, és az emberi és állati egészségre gyakorolt károsító hatás valószínűsége igen csekély.

Az EMA mindazonáltal néhány megelőző intézkedés megtételét javasolja az EU tagállamok számára. A gyártókat/forgalmazókat felszólítják a gyógyszerkészítmények minőségének, hatásosságának és biztonságosságának folyamatos ellenőrzésére.

A fukusimai atomerőműhöz közel eső japán prefektúrák (Fukushima, Gunma, Ibaraki, Tochigi, Miyagi, Yamagata, Niigata, Nagano, Yamanashi, Saitama, Tokyo and Chiba) területén lévő gyártókat és forgalmazókat felszólították a termékeikben lévő jód-131, cézium-134 és -137 izotóptartalom fokozott ellenőrzésére, a termékexportot megelőzően. A Japánból származó gyógyszerkészítmények csekély hányada készül ezekben a tartományokban.

A most végrehajtandó ellenőrzések tapasztalatai, és az eredmények alapján lehet majd dönteni arról, hogy folytatódjon-e a fokozott elővigyázatosság a gyógyszerek sugárszennyezettségének mérését illetően.

forrás: EMA

Szerző:

PHARMINDEX Online