Jövő vagy jelen? Beteg-elkötelezettség, klinikai kutatás, mobiltechnológia

A mobiltechnológia, az okostelefonok rendkívül gyors elterjedése drámai módon és globális szinten megváltoztathatja az egészségügyet, az orvoslást. Már ma is észlelhető hatása, a betegek elkötelezettségének támogatása, az információmegosztás és a kommunikáció javítása terén. Talán legfontosabb az első szempont, a betegek elkötelezettsége. Ezt úgy definiálhatjuk, hogy a beteg motivált a betegségével kapcsolatos (főként terápiás) részvételben, az egészségügyi szolgáltatókkal való együttműködésben.

hirdetés

Betegek és a mobil-appok

Az ún. mHealth alkalmazása (mobil és elektronikus egészségügyi információ-technológia, hangsúlyozza a döntéshozatal és személyes felelősség lehetséges megosztását), a mobil eszközök, applikációk alkalmasak lesznek krónikus betegségek menedzselésére, ahol csak lassú és fokozatos lehet a változ/tat/ás, de hosszú távú terápia esetén igen hasznos megoldás. A mindennapos, rendszeresen végzett önmonitorozás és ennek rögzítése révén ("quantified self") felvirágozhat a mobilok alkalmazása az egészségügyben, a gyógyítás, a terápia során.

A kutatók és a betegek is nagy várakozással tekintenek a hordozható monitoreszközökre, okostelefonokra. Ezzel a technológiával hatalmas mennyiségű orvosi, egészségügyi adat válik monitorozhatóvá, rögzíthetővé, akár az orvos, a beteg, vagy harmadik személy (pl. klinikai kutató) által. Könnyebben elérhetővé válnak a betegek számára pl. a klinikai gyógyszerkutatási regiszterek is. A beteg, ha úgy tekintjük, saját magát "kutathatja", hiszen számos orvosi-egészségügyi-életmódi paramétert monitorozhat, nyomon követhet.

A mobiltechnológia jelentős mértékben segít abban is, hogy felvehetjük a kapcsolatot sorstársainkkal: csoportok, hálózatok, betegfórumok alakulnak ki, hasonló célokkal egészség és életmód terén, a betegek egymást biztatják, támogatják. Játékok segítségével interaktív módon "megtanulható" a medicina, a beteg jobban belelát a dolgokba, megérti a folyamatokat, történéseket.

Mi lehet az előny a klinikai kutatás számára?

Ahogy már említettük, az okostelefonok révén hatalmas mennyiségű megfigyeléses (orvosi) adat gyűlhet össze. A klinikai vizsgálatokban újtípusú adatok képződnek: a betegek preferenciái a célkitűzésekkel kapcsolatosan, az applikációk alkalmazása és a kezelési tervek, protokollok iránt. Gyakorlatilag klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos online fórumok képződnek, ahol a betegek megosztják egymással egészségügyi információikat. A már említett mHealth jobban definiálja és méri a klinikai kimenetel paramétereit, pontosabb kvalitatív és kvantitatív eredményeket ad.

Azt természetesen érdemes tudni, hogy a klinikai vizsgálatokban a megfigyeléses típus nem tekinthető arany standardnak. Még mindig az RCT-k (randomizált kontrollált vizsgálatok) az elfogadottak e téren. Ezzel együtt hasznosnak tekinthető, hogy korai fázisban nagymennyiségű adatot szolgáltathatnak a mobiltechnológiák a betegek önmegfigyeléseiről. A két terület párhuzamossága sok tekintetben hasznos adatokat szolgáltathat, pontosíthatja a klinikai vizsgálatok eredményességét. Pillanatnyilag ez még érintetlen, ám igen fontosnak tűnő terület. Etikai szabályozása még nem kiforrott, várat magára e tekintetben.

Forrás, további információ
http://www.futuremedicine.com/doi/full/10.2217/cpr.14.68

Szerző:

PHARMINDEX Online