Károsítja-e az anesztézia a fejlődésben lévő agyat?

hirdetés

Az USA-ban évente mintegy 1 millió 4 éves kor alatti kisgyermeken végeznek műtétet általános érzéstelenítés segítségével. Az FDA éppen ezért végez elemzéseket a címben szereplő problémakör lehetséges megoldására.

Korábbi, állatokon végezett preklinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy a gyakran alkalmazott anesztetikumok károsak lehetnek a fejlődő agy számára. Gyermekeken ellentmondásos eredmények születtek. Egyes vizsgálatok azt mutatták, hogy csecsemő- és kisgyermekkorban a tanulási készségek és a viselkedés károsodhat, más vizsgálatok szerint viszont ez nem igazolható.

A műtéti anesztéziát érintő ellentmondások tisztázására indította el az FDA és az International Anesthesia Research Society a SmartTots nevű projektet (Strategies for Mitigating Anesthesia-Related neuroToxicity in Tots). Ennek célkitűzése a négy éves kor alatti korosztály számára a műtéti anesztézia biztonságosságának fokozása. Az agy fejlődése ebben az életkorban a legintenzívebb.

A SmartTots projekt egyik vezetője, Dr. James Ramsay szerint ebben az életkorban csak vitális indikáció alapján lenne szabad általános érzéstelenítés mellett sebészi beavatkozást végezni. "Ugyanakkor a valóban indikált műtéteket nem lehet későbbre halasztani, mert az is komoly egészségügyi problémát okozhat a beteg gyerrmekek számára." - említi Dr. Ramsay.

A kutatás jelenleg is zajlik

A SmartTots projekt 2010-ben indult, akadémiai kutató/gyógyító intézmények és az FDA részvételével. A gyermekkorban gyakran alkalmazott ketamine rhesus majmok agyműködésére, és tanulási képességeire gyakorolt hatásait 2003 óta tanulmányozzák ebben a tekintetben (Dr. Merle Paule, az FDA Division of Neurotoxicology részlegének igazgatója és munkatársai).

"A korábbi kutatás szerint a patkánykölyköknek adott ketamine tanulási zavarokat okozott, de igazából az érdekelt minket, hogy a főemlősök agyára milyen hatást gyakorol a vegyület." – magyarázza Dr. Paule. A rhesus majom e tekintetben már a humán fiziológia és viselkedés modelléjnek tekinthető.

"Érdekes tapasztalat volt, hogy pl. a háromszögek egymáshoz való társítása, kiválasztása egyéb szimbólumok közül a ketaminnal kezelt majmok körében hosszabb időt vett igénybe. Emellett a kezeltek között a cselekvések végrehajtási pontossága is kárt szenvedett." A nyomon követett, korábban ketaminnal kezelt majmok körében 6 évvel későbben (!) is tapasztalható volt a mentális képességek enyhe csökkenése.

Mit jelenthet mindez a műtéti anesztéziában részesülő (adott esetben ketaminnal kezelt) kisgyermekek számára? Az FDA és a kutatásban résztvevő társintézmények számára az is kérdéses, hogy egyéb anesztetikumok rendelkeznek-e hasonló hatással ebben a korcsoportban, és milyen későbbi (káros) maradványhatások lehetnek.

Pontosan a fenti dilemmák miatt az FDA, az American Academy of Pediatrics, az American Society of Anesthesiologists és az European Society of Anaesthesiology 2012 decemberében közös nyilatkozatot fogalmazott meg. Ennek lényege, hogy közvetlen evidencia hiányában a műtéti szedáció és anesztézia nem vonható meg csecsemő- és kisgyermekkorban.

Dr. Ramsay azt is javasolta, hogy a szülők, hozzátartozók konzultáljanak a gyermekorvossal, az egészségügyi szakszemélyzettel a gyermekkori műtéti anesztéziát érintő kockázatokat illetően, és mérlegelhessék, milyen kockázatokat jelenthet az, hogy ha bizonyos betegségek, állapotok nem kerülnek megfelelő időben sebészi kezelésre.

http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm364078.htm

Szerző:

PHARMINDEX Online