Klinikailag igazolt depresszió – számadatok, arányok a világ országaiból

hirdetés

Az ausztráliai Queenslandi Egyetem új kutatási eredményei alapján jelenleg a világon Észak-Afrikában és a Közép-Keleten legmagasabb a depressziósok aránya, és az YLD-érték (élettől elvett évek aránya).

A vizsgálat eredményei a PLoS Medicine-ben jelentek meg a héten, számba vették a prevalencia, incidencia, betegségtartam adatait, és ebből határozták meg a betegségteherrel kapcsolatos (szociális és népegészségügyi) eredményeket. Jelenleg globális tekintetben a depresszió a fogyatékosság második vezető oka világon. Diagnosztizált depresszióban szenved világszerte átlagosan a populáció kb. 4%-a. A térképmelléklet ezt az adatot részletezi országok szerint.

A vizsgálati adatok nemzeti, nemzetközi adatbázisokból származnak. Természetesnek tűnik, hogy a magasabb arányokat az is befolyásolja, melyik országban régióban milyen fejlettségű az egészségügy, milyen a mentális betegségekkel kapcsolatosan elérhető egészségügyi szolgáltatások színvonala, ahol magasabb, ott a (diagnosztizált) depresszió aránya is magasabb lehet. (pl. Irakban igen alacsony a depresszió aránya, de a szolgáltatások is meglehetősen fejletlenek.) A még mindig élő tabuk is nehezítik a statisztika dolgát, pl. Kelet-Ázsiában nem lehet pontos felmérést készíteni, ez mesterségesen csökkenti a régióban a depresszió prevalenciáját. Bizonyos alacsony jövedelmű országokban pedig nincsenek felmérések, vizsgálatok, itt tehát a szakember becslésére lehet szorítkozni, statisztikai regressziós modellel készült becslésekre.

Az eredményeket illetően adódott számos meglepetés. 5%-nál magasabb arányú a depressziós beteg a Közép-Keleten, Észak-Afrikában, a szubszaharai Afrikában, Kelet-Európában és a karibi országokban. Igen alacsony az érték viszont Kelet-Ázsiában, Ausztrália és Új-Zéland területén és Délkelet-Ázsiában. Afganisztánban a legmagasabb az érték, minden ötödik ember depressziós (20%). Japánban viszont a legalacsonyabb (>2,5%).

A kutatók által alkalmazott DALY-érték (disability-adjusted life years) mutatja, hogy adott betegség miatt az illető hány életévet veszít el, e tanulmányban éppen a depresszió következtében, a depresszió betegségterhe tehát követi az előfordulási arányokat. A térképen követhető, hol milyen mértékű ennek következtében a depresszió miatt bekövetkező DALY-értékváltozás.

A depresszió gyakoriságával kapcsolatos kutatói teóriák felvetik a szociális, nemzeti konfliktusok meglétét, és az is mérlegelendő, hogy számos országban a járványok okozta veszélyeztetettség és betegségteher mellett csekélyebb fontosságú a depresszió szerepe a népegészségügyben.

További információ és infografikák:

http://forum.facmedicine.com/threads/a-stunning-map-of-depression-rates-around-the-world.16752/

Szerző:

PHARMINDEX Online