Kombinált immunterápiával a melanóma ellen

A Fred Hutchinson Cancer Research Center kutatói sikeresen kezeltek egy metasztatikus melanómában szenvedő beteget kétféle immunterápia kombinálásával. A kombinált terápia hatására az addig refrakter tumor néhány hét alatt eltűnt, a beteg öt év elteltével is tünetmentes maradt.

hirdetés

A közlemény a The Journal of Experimental Medicine folyóiratban jelent meg.

A malignus melanóma – dokumentáltan immunogén volta ellenére – agresszív, erős progressziós képességgel rendelkező daganat. Mind a perifériás vérben, mind a tumorszövetben specifikus, a daganatsejtek felismerésére képes T-limfociták mutathatók ki, ezek azonban az esetek nagy részében nem képesek a daganatnövekedést féken tartó hatékony immunválasz létrehozására. Ennek egyik lehetséges magyarázata a tumorszövetben jelen lévő T-sejtek szuboptimális aktiválódása, illetve az immunszuppresszív daganatos mikrokörnyezet hatására kialakuló működésképtelensége.

A tumorellenes immunválasz felerősítésére, az immuntolerancia legyőzésére számos immunterápiás stratégiát fejlesztettek ki és teszteltek állatkísérletes modellekben és klinikai rendszerekben (többek között melanómás betegeken) egyaránt. Ezek különböző kategóriákba sorolhatók; aktív immunterápia esetén, mely lehet antigénspecifikus vagy -nemspecifikus, a meglevő antitumorális immunválaszt próbálják fokozni, míg a passzív/adoptív terápia során effektorsejteket vagy molekulákat juttatnak a szervezetbe.

Az egyik kezelési stratégia a beteg T-sejtjeinek izolálása, amelyek a beteg szervezetébe visszajuttatva megtámadják a daganatos sejteket. Egy másik stratégia az ipilimumabbal való kezelés, ami egy olyan antigén, amely a beteg saját tumorellenes T-sejtjeit aktiválja azáltal, hogy gátolja CTLA4 nevű fehérje működését.

Az immunmodulátor ellenanyagok első célpontja a CTLA-4 receptor volt, s ennek megfelelően a CTLA-4-et célzó egyik antitest, az ipilimumab (Yervoy; Bristol-Myers Squibb) jutott a leginkább előrehaladott stádiumba humán terápiás felhasználás szempontjából: 2011-ben törzskönyvezték áttétes melanómás betegek első vonalú kezelésére.

Önmagában mindkét kezelési módszer lelassítja a metasztatikus melanoma progresszióját, de ritkán képesek teljes remissziót kiváltani. Az új kezelési eljárás során amerikai kutatók arra keresték a választ, hogy a két módszer kombinálása fokozza-e a terápia hatékonyságát.

A kutatók egy 53 éves, többszörös metasztázisos betegen alkalmazták először a kísérleti terápiát, aki a T-sejt transzfer és az ipilimumab-kezelés hatására sem mutatott javulást. A beteget saját tumorellenes T-sejtjeit tartalmazó infúzióval kezelték, amelyben a T-sejtek túlélését interleukin-21 hozzáadásával fokozták. Közvetlenül ez után a beteg kapott egy dózis ipilimumabot. Néhány héten belül a daganat zsugorodni kezdett, majd teljesen eltűnt. A beteg öt évvel később is tünetmentesnek bizonyult.

A kombinált terápia hatására emelkedett a tumorellenes T-sejtek száma mind rövid, illetve hosszú távon, valamint a fokozott immunválasz hatásárra új típusú T-sejtek is kialakultak, amelyek szintén megtámadták a melanomasejteket.

Eurekalert / Magyar Onkológia

Szerző:

PHARMINDEX Online