Kombinált kognitív és gyógyszeres terápia súlyos depresszió esetén

Nagyméretű klinikai vizsgálat elemezte a depresszió akut majd folyamatos, hosszabb távú kezelését. Súlyos, de nem krónikus major depresszióban (MDD) a kognitív terápia és az antidepresszáns kezelés együttes alkalmazása hatásosabb volt a tüneti remisszióra, mint enyhébb, vagy krónikus depresszió esetén.

hirdetés

A vizsgálatba 452 krónikus, vagy rekurrens MDD-ben szenvedő beteg került beválasztásra, az egyetemi járóbeteg-rendelések beteganyagából. A random módon képezett csoportok: perszonalizált antidepresszáns kezelés, standard kognitív kezeléssel, a másik csoport ez utóbbi terápia nélkül. A depresszió kategorizálása: krónikus: 2 évnél hosszabb epizódok, rekurrens: ha az előző 3 évben egy epizódot egy másik követett. (1)

Mindkét csoport kezelése 19 hónapig zajlott a remisszió, és 42 hónapig a "teljesnek tekinthető" javulás eléréséig. Mérőskálák: Hamilton Rating Scale for Depression, Longitudinal Interval Follow-up Evaluation. Gyógyszeres kezelés: személyre szabott antidepresszáns medikáció, a terápiás ajánlások szerint. A dózisemelés viszonylag gyorsan történt, 4 héten belül elérték a maximálisan tolerálható dózist. Kognitív terápia: Beck-modell, standard protokoll, 50 perces ülésekkel, heti 2 alkalommal, legalább 2 héten át, majd legalább heti 1 alkalommal az akut, és minimum havi 1 alkalommal a folytatólagos kezelés időszakában, a beteg szükségleteihez mérten.

Súlyos, de nem krónikus MDD esetén a fenti kombinált kezelés alkalmazása mellett jobb volt a javulási arány, mint csak gyógyszeres terápiával (81,3% vs. 51,7%). A javulás átlagos aránya kombinációs kezelés mellett minden csoportban jobb volt, mint azoknál, akik csak gyógyszeres terápiában részesültek (72,6% vs 62,5%). A remisszió aránya magasabb volt, de nem szignifikáns módon (63,6 vs 60,3%), az ezzel kapcsolatos medián időtartam hasonlóképpen.

Szakértők szerint e vizsgálat magyarázatot adhat arra, mások miért észleltek csak mérsékelt hatást hasonló helyzetben, tehát kombinált kezelés mellett – de enyhébb, vagy krónikus depresszió esetén. Azt is megjegyzik, hogy a kezelés 1 évén belül tüneti remisszióval bíró betegek mintegy 2/3-a párhuzamba állítható a korábbi STAR*D vizsgálat eredményeivel (szekvenciális farmakoterápia). Úgy vélik, ez némi terápiás optimizmusra adhat okot.

A tanulmány szerzője még hozzáteszi, hogy (általában) a legtöbb gyógyszeres terápia hozzáférhető a betegek számára, de sok esetben alacsony a dózis, vagy túl rövid a kezelés időtartama. Probléma még, hogy nem könnyű jó minőségű kognitív terápiát sem találni.

(1) Hollon SD, DeRubeis RJ, Fawcett J, et al. Effect of cognitive therapy with antidepressant medications vs antidepressants alone on the rate of recovery in major depressive disorder: a randomized clinical trial. JAMA Psychiatry. 2014 Aug 20; [Epub ahead of print].

Forrás, és további részletek:
http://www.psychiatrictimes.com/major-depressive-disorder/severely-depressed-most-responsive-combined-cognitive-and-drug-rx/page/0/2?GUID=187214A8-7EF4-4352-8326-62367334DF3B&rememberme=1&ts=19102014#sthash.E9Anraw1.dpuf

Szerző:

PHARMINDEX Online