Kórházi antibiotikum-rendelés tekintettel a korábban szedett antibiotikumokra. Hogyan alakul a klinikai kimenetel?

A legtöbb, pneumoniával kapcsolatos terápiás irányelv szerint a hospitalizált betegeknek történő antibiotikum-rendelésnél figyelembe kell venni a korábbi, a járóbeteg-rendelésen felírt antibiotikumot is. E tanulmány célja e kérdés elemzése volt: a közösségben szerzett pneumonia fennállásakor rendelt antibiotikumok vizsgálata folyamatos kezelés esetén, ha a beteg járóbeteg-rendelést követően került kórházi felvételre.

hirdetés

Módszerek

Retrospektív, kohorsz vizsgálat, a hollandiai Dutch PHARMO Record Linkage System adatai alapján. 7323 felnőtt beteg adatait elemezték, akik Hollandiában 2004 – 2010 között pneumonia diagnózissal kerültek kórházi felvételre.

Minden egyes antibiotikum azonosításra került, tehát a hospitalizáció előtt, alatt, majd azután szedett antibiotikumok egyaránt. Ha a beteget korábban járóbeteg-rendelés keretében kezelték, az alábbi kategóriákat definiálták csoportosításuk céljából (a folytatólagos antibiotikum-kezelés értékelésére):
atípusos ellátás > atípusos ellátás; típusos ellátás > típusos ellátás; atípusos ellátás > típusos ellátás; és típusos ellátás > atípusos ellátás.

Kimenetel, végpontok: a kórházi tartózkodás tartama, kórházi mortalitás, 30 napon belüli kórházi újrafelvétel.

Eredmények

A 7323 beteg 22%-a részesült korábbi antibiotikum kezelésben, melyet 408 esetben (25%) a kórházi felvételt követően atípusos ellátásnak minősítettek. A kórházi tartózkodás időtartama, a kórházban észlelt mortalitási adatok és a readmissziók száma nem különbözött a fent bemutatott négy kategóriában. A korrigált HR-érték az atípusos ellátás vs. nem atípusos ellátás között az alábbi volt: 0.91 (95% CI 0.55 - 1.51) az elbocsátás idején. A kórházi mortalitás és 30 napon belüli újrafelvétel esetében a korrigált OR-érték 1.09 (95% CI 0.85 - 1.34) vs. 0.59 (95% CI 0.30 - 1.18), a két csoportban.

Következtetés

Jelen metaanalízis nem talált összefüggést a folyamatos antibiotikum kezelést illetően a járóbeteg-rendelésről kórházba utaltak körében a releváns klinikai kimeneteli paraméterek tekintetében. Különösen jellemző volt, hogy a korábban atípusos módon ellátottak esetén a (kórházi) atípusos ellátás, kezelés sem módosította a klinikai kimenetelt.

http://bmjopen.bmj.com/content/5/2/e006892.short?g=w_open_current_tab

Szerző:

PHARMINDEX Online