Környezeti tényezők hatása a schizophrenia korai kialakulására

A schizophrenia oki tényezői genetikai és környezeti faktorok kombinációjában keresendő, ezt elsőként ikervizsgálatok igazolták. Igen kiterjedt kutatás zajlik a betegség genetikai alapjainak tisztázására, beleértve a nagyméretű, genomikai kutatásokat. Ezek azonban az egyéni markerekkel kapcsolatosan csekély eredményt szolgáltattak. Schizophrenia esetén döntő fontosságú tényező a betegség első jelentkezése, a súlyosság és a beteg társadalmi-gazdasági státusza.

hirdetés



Módszerek

Párhuzamos elemzés a németországi GRAS (Göttingen Research Association for Schizophrenia) adatbázisából válogatott 750 schizophreniás férfibetegen. Minden esetben fellelhető volt az ún. single-nukleotid polimorfizmus és a klinikai fenotípussal kapcsolatos adatok. A vizsgálat elemezte a schizophrenia-kockázat aléllek potenciális hatásait, szemben a környezeti kockázatokkal (pl. perinatalis agykárosodás, kannabisz fogyasztás, neurotrauma, psychotrauma, az urbanizáció és migráció hatása), külön és együttesen is. Vizsgálták hogyan függött össze mindez a betegség első jelentkezésének életkori sajátságaival, mikor jelentkeztek az első prodromák, milyen volt a tünetexpresszió és a beteg szocioökonómiás helyzete.

Eredmények

A vizsgálat rávilágított, hogy a schizophrenia korai kialakulásának jelentős kockázatát képezik a környezeti tényezők főként együttesen. (A prodromák mintegy 9 évvel korábban már jelentkeznek p=2,9×10?10). Különösen jellemző volt a kannabisz fogyasztás ezirányú hatása (p=3,8×10?20). Ezzel szemben a poligénes genome-wide asszociációs kockázati értékek egyáltalán nem mutattak korrelációt a schizophrenia fenotípusaival.

Következtetés

A környezeti tényezők schizophreniát keltő hatásának terápiás tanulsága, hogy preventív módszereket kell alkalmazni e tényezők hatásainak csökkentésére. A schizophrenia első jelentkezésének életkori jellemzője ugyanis kulcskérdés az egyén sorsa szempontjából, és a betegséggel kapcsolatos egészségügyi kiadások vonatkozásában szintén.

http://www.thelancet.com/journals/lanpsy/article/PIIS2215-0366%2814%2970379-7/fulltext

Szerző:

PHARMINDEX Online