Kortikoszteroidok alkalmazása közösségben szerzett pneumonia súlyos eseteiben

Közösségben akvirált pneumonia súlyos eseteiben a terápia eredménytelensége nagy valószínűséggel a jelentős mértékű gyulladásos válaszreakcióval (és a rosszabb klinikai kimenetellel) függ össze. A kortikoszteroidok e betegekben modulálhatják a citokin-elválasztást, de az adjuváns szteroid-alkalmazás eredményei ellentmondásosak.

hirdetés

Módszerek

RCT, azaz multicentrikus, randomizált, kettős vak , placebo kontrollált vizsgálat, amely három spanyolországi oktatókórházban zajlott. A betegbeválasztás kritériuma: súlyos, közösségben szerzett pneumonia + jelentős mértékű gyulladásos válaszreakció (ez utóbbit a kórházi felvételkor mutatott 150 mg/l feletti CRP-értékkel deifinálták). A toborzás és nyomon követés 2004 júniustól 2012 februárig tartott.
Betegcsoportok: 1. 0,5 mg/ttkg metilprednizolon i.v. bolus 12 óránként (n = 61) ill. 2. placebo (n = 59). A kezelés a hospitalizációt követő 36 órán belül indult, és 5 napig tartott.

Elsődleges végpont: eredménytelen kezelés az alábbiak kompozit kimenetele révén: korai típusú: [1] klinikai állapotromlás, shock kialakulása, [2] a felvételkor még nem szükséges gépi lélegeztetés alkalmazása, [3] halálozás a kezelés kezdetétől számított 72 órán belül, vagy késői típusú: kompozit kimenetel az alábbiak szerint: [1] az állapot radiológiai progressziója, [2] súlyos légzési elégtelenség, [3] shock kialakulása, shock, [4] a felvételkor még nem szükséges gépi lélegeztetés alkalmazása, vagy [5] halálozás a kezelés 72-120. órája között. Előfordult a korai és késői kimenetel együttesen is. Másodlagos végpont: kórházi mortalitás, mellékhatások.

Eredmények

A metilprednizolon csoportban kevesebb volt az eredménytelen kezelés (8 beteg [13%]), a placebo csoportban 18 beteg [31%]) (P=0.02), a csoportok közötti különbség 18% (95% CI, 3% - 32%). A kortikoszteroid kezelés csökkentette a terápia eredménytelenségét (OR 0.34 [95% CI, 0.14 - 0.87]; P =0.02). A kórházi mortalitásban nem volt különbség (6 beteg [10%] vs. 9 beteg [15%], P=0.37); különbség: 5% (95% CI, ?6% - 17%). Mellékhatások: hyperglykaemia 11 betegnél (18%) a metilprednizolon,és 7 betegnél (12%) a placebo csoportban (P=0.34).

Következtetés

Súlyos, közösségben szerzett pneumonia esetén jelentős mértékű kezdeti gyulladásos válaszreakció mellett összevetésre került a metilprednizolon vs. placebo adjuváns kezelés alkalmazása, a szteroid e vizsgálat eredményei szerint csökkentette a terápiás eredménytelenséget. Ha az eredményeket más vizsgálatok igazolják, javasolt lesz e betegpopuláción a kortikoszteroidok adjuváns alkalmazása.

http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2110967

Szerző:

PHARMINDEX Online