Közösségi média használat a betegek és gondozóik körében

hirdetés

Meta-analízis segítségével mérték fel betegeik és az őket ápoló személyzet körében a közösségi, szociális média használatát, annak sajátságait (blogok, közösségi oldalak, virtuális világok stb.)

A felmérés a 2000-2012 időszakra vonatkozott, adatforrások: Medline, CENTRAL, ERIC, PubMed, CINAHL Plus Full Text, Academic Search Complete, Alt Health Watch, Health Source, Communication and Mass Media Complete, Web of Knowledge, ProQuest.

Két független szakértő tekintette át mely vizsgálatok alkalmasak a beválasztásra, egyikük a releváns vizsgálatok adat-extrakcióját végezte, másik pedig 10% mintán verifikálta a pontosságot és a vizsgálatok teljeskörűségét.Rögzítették, mely közösségi média eszközöket használják a vizsgált személyek, kik használják, és milyen célra.

284 megfigyelést vontak be a vizsgálatba. A legtöbbet használt eszköz a mintában a betegfórum volt (66,6%). A közösségi oldalak 14,8%-ot, a blogok/mikroblogok 14,1%-ot képviseltek. Ezen eszközök használatának elsődleges célja az önkezelés, öngondozás megoldása volt a betegek számára (77,1%).

A vizsgált tanulmányok között számos utalt egyéb rokon témákra: életmód, testsúlycsökkentés 12,7%, vagy pl. daganatos betegségek 11,3%. A vizsgálatok nagy része leíró típusú volt (42,3%); előfordult azonban csekélyebb mennyiségben randomizált, kontrollált vizsgálat is 48 (16,9%). Ez utóbbiak között 35,4% számolt be statisztikailag szignifikáns eredményről a közösségi média használatát illetően, illetve 72,9%-ban mutatkozott pozitív hatása, eredménye a közösségi média használatának.

Az irodalomban igen kiterjedt a közösségi médiával kapcsolatos tanulmányok száma a betegek és ápoló személyzetük körében egyaránt. A tanulmányok jelentős része viszont deskriptív. Fontos lenne azonban ennyire kiterjedt média-használat mellett hatásvizsgálatok végzése is. A csekélyebb számú hatásvizsgálat nem szignifikáns mértékű, de pozitív hatásról számol be.

Szerző:

PHARMINDEX Online