Külső ellenpulzációs terápia: új lehetőség az angina pectoris kezelésében

hirdetés

A külső ellenpulzációs pumpa kezelés új, innovatív módszer a refrakter- illetve stabil angina pectoris kezelésében, azok számára, akik invazív (műtéti) úton már nem kezelhetők, illetve kezelésük sikertelen volt. A lábakra felhelyezett három pár mandzsetta ritmusos felfújása a vért a szív felé tereli. A kezelés hatására betegek coronaria eredetű mellkasi panaszai csökkennek, a mellkasi fájdalom megszűnhet, a terhelhetőség nő, kevesebb gyógyszert igényelnek, illetve nitroglycerin szükségletük teljesen megszűnhet, az életminőség javul. Más módon már nem kezelhető betegek esetében új, és jelenleg egyetlen terápiás lehetőség.

Az ischaemiás szívbetegség köztudottan vezető haláloki tényező. Stabil angina pectorisban gyógyszerek mellett műtéti beavatkozás áll rendelkezésünkre. A terápiarezisztens refrakter angina kezelése jelentős kihívás a kardiológus számára, tekintettel arra, hogy a terápiás fegyvertár jelentősen beszűkült. Minden új terápiás lehetőség széleskörű megfontolást és figyelmet igényel.

A külső ellenpulzációs pumpa működési elve

Az alsó végtagokra felhelyezett három mandzsettapár megfelelő ütemben történő felfújásával a vért a lábakból a szív felé irányítjuk, megnövelve ezzel mind a vénás, mind az artériás visszaáramlást.

A mandzsetták felfújása a szív elernyedése elején kezdődik a vádlikon, majd 50 ms késleltetés után a térd feletti mandzsetták következnek, újabb 50 ms után a combra felhelyezett mandzsetták fújódnak fel. A mandzsetták leengedése együttesen a szívösszehúzódás elején történik. A mandzsetták felfújása fokozza a coronariaáramlást. A mandzsetták leengedése is kedvező hatású, csökken a perifériás érellenállás, csökken a bal kamra terhelése.

Az azonnali hatások mellett a külső ellenpulzációs pumpa használatának hosszú távon is vannak kedvező hatásai. Kísérletes úton igazolták, hogy tartós kezelést követően a kollaterálisok száma jelentősen megnövekszik.

Milyen betegségek esetében javasolt?

• Refrakter anginában

• Stabil anginában

• Krónikus, kompenzált szívelégtelenség esetén

A módszer hatásosságát bizonyítja, hogy az indikációs területeket az FDA is elfogadta. Az eljárás használata az Európai Unión belül is elfogadott, javasolt.

A kezelésre a súlyos anginás betegeket kell kiválasztani, ha a tünetek maximális gyógyszeres kezelés ellenére is fennállnak és műtéti úton (koszorúértágítás, bypass) nem kezelhetők, vagy a műtéti beavatkozás eredménytelen volt, illetve a beteg nem egyezik bele a beavatkozás elvégzésébe.

Hogyan végezzük a kezelést?

Az eddigi tapasztalatok alapján a kezelés akkor hatásos, ha 35 kezelést végzünk egy periódusban. Naponta egy kezelést célszerű végezni, mely egy órán át tart. A standard kezelési protokoll szerint heti 5 kezelés szükséges, 7 héten keresztül.

Az előzetesen kivizsgált beteget a kardiológiai asszisztens a vitális paraméterek meghatározása után felhelyezi a mandzsettákat, majd EKG mellett megkezdi a kezelést. Folyamatos monitorozás szükséges.

Milyen kedvező hatások várhatóak?

Sikeres kezelést követően a betegek a mellkasi panaszok csökkenéséről számoltak be és kevesebb nitroglycerint használtak. A mellkasi fájdalom súlyossági besorolása is jelentősen javult, közvetlenül a kezelés végén, és további 6 hónap elteltével is javulást mutatott. Sok esetben a gyógyszerek számát, dózisát csökkenteni lehetett, néhány esetben teljesen gyógyszer nélkül is panaszmentesek maradtak a betegek. A munkaképesség növekedett, a mindennapi élettevékenységük javult, sokan a rendszeres munkába is vissza tudtak térni. A tünetek későbbi, ismételt jelentkezése esetén a kezelés ismételhető.

Kezelési Központok

Budapest:

Szent Ferenc Kórház

Debrecen:

Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Debrecen

Kardiológiai Intézet

Szeged:

I. Rendelő Intézet, 6720 Szeged, Tisza Lajos krt 97.

Pécs:

PTE Klinikai Központ Szívgyógyászati Klinikai Tömb

Balatonfüred:

Balatonfüredi Állami Szívkórház

további információ:

+36 30 3435 027

Szerző:

PHARMINDEX Online