Májdialízis? Mesterséges máj alkalmazása, alkohol okozta májelégtelenség esetén

A közleményben említett mesterséges máj humán májsejtek felhasználásával készült ún. bioarteficiális készülék, amelyet akut májelégtelenségben vizsgálnak jelenleg, főként várhatóan fatális kimenetelű diagnózis esetén.

hirdetés

A szervezeten kívüli készüléken átáramlik a beteg vére, a rendszer a normál májműködést modellezi, főként annak kritikus elemeit, a fehérjeszintézist, a májbeteg vérének toxikus anyagoktól való megtisztítását, a megtisztított vér a centrális vénán át jut vissza a kezelés végén.

A Cedars-Sinai Comprehensive Transplant Center klinikusai így nyilatkoznak erről:
"A májműködést modellező készülék, külső rendszer évtizedek óta kísérleteink tárgyát képezi. A bioartifeciális máj (BAL) az akut májelégtelenség kezelésére szolgálhat, addig, amíg a májsejtek regenerációja meg nem indul a betegben." – említi Dr. Steven D. Colquhoun a kutatók vezetője, a centrum sebészeti igazgatója.

A készülék tervezői a Vital Therapies Inc. szakemberei voltak. 49 klinikai centrumban folytak vizsgálatok, az USA-n kívül még Európában és Ausztráliában. A vizsgálatba alkoholos hepatitisben szenvedő betegek kerültek beválasztásra.

A kutató hozzáteszi: "Kellő siker esetén, nemcsak azt várhatjuk el a mesterséges májtól, hogy hagyja a beteg máját regenerálódni, hanem maga a kezelés fogja támogatni ezt a regenerációt. Krónikus májelégtelenség esetén pl. támogatást nyújthat addig, amíg a beteg a májátültetésre várakozik ".

Szerző:

PHARMINDEX Online