Már a birtokunkban van a következő daganatellenes gyógyszer?

Egy meglepőnek tűnő felismerésről számolt be a Journal of Leukocyte Biology júliusi száma. A cikk címe (Mast cell histamine promotes the immunoregulatory activity of myeloid-derived suppressor cells) szerint úgy tűnik, hogy a szisztémás antihisztaminok bizonyos mértékű tumorellenes aktivitással is bírhatnak. Ennek alapja – ahogy az eredeti cikkből is látszik – az antihisztaminok a myeloid eredetű szuppresszor sejtekre gyakorolt klinikai hatása.

hirdetés

"A kutatási eredmény azért volt főként izgalmas, mert két betegségcsoport eddig fel nem ismert kapcsolatára világított rá, az allergia és a daganatos betegségek egyfajta összefüggésére" – említi Dr. Daniel H. Conrad (Department of Microbiology and Immunology, Virginia Commonwealth University) "Át kell gondolnunk mindezt annyira újszerű a felismerés, tehát nem mondhatjuk most, hogy antihisztaminokat rutinszerűen kezdjenek alkalmazni a tumor-terápiában."

Az eredmények preklinikai vizsgálatban, egereken születtek. Két csoportot definiáltak a myeloid eredetű szuppresszor sejtek működésének elemzésére.

1. csoport: az egereket rágcsáló intestinalis féregfertőzésnek tették ki, amely igen erős allergiás stimulus egyidejűleg. Ezt követően kaptak kezelésként myeloid eredetű szuppresszor sejteket parenterális úton, valamint antihisztamint: cetirizin illetve cimetidin formájában. Az antihisztamin-kezelés megfordította a myeloid-szuppresszor hatást.

2. csoport: kísérletes úton tumorossá tett egereknek adták a myeloid-szuppresszor sejt kezelést + cimetidint. Ebben a csoportban az antihisztamin szintén hatott a tumorra, csökkentette annak méretét.

A vizsgálatokat követően allergiás humán betegektől vett vérmintákban kimutatták, hogy magasabb a myeloid-szuppresszor sejtek aránya, mint nem allergiás kontrollok esetén.

"Az antihisztaminok szinte a leggyakrabban alkalmazott, és sok esetben vény nélkül is kapható gyógyszerek. Az viszont nyilvánvalóan nem ismeretes, hogy tumorellenes – profilaktikus – aktivitásuk milyen." – magyarázza Dr. John Wherry, a Journal of Leukocyte Biology felelős szerkesztője. "Sokkal többet kell megtudjunk a myeloid eredetű szuppresszor sejtekről, mint immunoterápiás tumor-targetről. Ez azt is jelenti, hogy érdemes mindig az újdonságokra, új felismerésekre nyitott szemmel járni a tudományos világban, ez esetben az immunológiai mechanizmusok tanulmányozását illetően."


Rebecca K. Martin, Sheinei J. Saleem, Lauren Folgosa, Hannah B. Zellner, Sheela R. Damle, Giang-Kim T. Nguyen, John J. Ryan, Harry D. Bear, Anne-Marie Irani, and Daniel H. Conrad. Mast cell histamine promotes the immunoregulatory activity of myeloid-derived suppressor cells. J. Leukoc. Biol. July 2014 96:151-159; doi:10.1189/jlb.5A1213-644R

forrás: http://www.worldpharmanews.com/research/2816-is-the-next-new-cancer-drug-already-in-your-medicine-cabinet

Szerző:

PHARMINDEX Online