Megjelent a FORMULAE NORMALES EDITIO VII. hatályos kiadásának a FoNo módosításokkal kiegészített elektronikus változata

hirdetés

Részletek a kötet előszavából

 

A Formulae Normales Editio VII., a Szabványos Vényminták VII. (továbbiakban FoNo VII.) kiadását az új ismeretanyagon és sokéves gyakorlati tapasztalaton alapuló gyógyszeres terápia jelentős módosulása tette szükségessé, mely maga után vont a a magisztrális gyógyszer-összetételek korszerűsítésének követelményét .Ez gyakorló gyógyszerészek és orvosok körében végzett széleskörű felmérések eredményei alapján számos recept felvételét és több, elavult készítmény törlését jelentette az előző kiadvány átdolgozása során.

A FoNo VII-be került összetételek kiválasztása Orvosi Szakmai Kollégiumok javaslata alapján történt (Belgyógyászati-, Bőrgyógyászati-, Fogászati-, Fül-orr-gégé-szeti-, Gyermekgyógyászati-, Háziorvosi-, Nőgyógyászati-, Reumatológiai-, Szemészeti- és Tüdőgyógyászati Szakmai Kollégium).

Az OGYÉI megbízott munkatársainak vezetésével a FoNo VII. összeállítását felkért Szerkesztő bizottságok (Gyógyszerészi és Orvosi Szerkesztő bizottság )végezték. Az előző kiadással megegyezően a FoNo VII. is külön orvosi és gyógyszerészi kiadásban készült.

A vénymintákat az orvosi kiadás hatás szerinti csoportosításban, a gyógyszerészi kiadás pedig betűrendben tartalmazza.

Folytatva az előző kiadás Szerkesztőbizottságának azon törekvését, hogy a "megjegyzés” résznek minden olyan információt tartalmaznia kell, amelyet a gyógyszerésznek a beteg megfelelő tájékoztatása érdekében ismernie kell, a jelen kiadásban az orvosi kötet ezen fejezete i(javallat, ellenjavallat, figyelmeztetés, kölcsönhatás, mellékhatás) változatlanul, teljes egészében a gyógyszerészi kötetbe Is bekerülnek.

A gyógynövénytartalmú készítmények iránti növekvő igény miatt a FoNo VII. kiadása több fitoterápiás vényelőiratot is tartalmaz, melyek terápiás besorolását az összetétel alatt külön is jelöltük.

A FoNo VII .az eddigi hagyományokat megőrizve a magisztrális gyógyszerrendelés Példatára és útmutatója. A kiadvány tehát nemcsak a FoNo VII-ben leírt készítmények rendelésére és készítésére ad információt, hanem más, hasonló összetételeknél is használható útmutatóként. Ehhez ad segítséget az egyes gyógyszerformák leírásával és elkészítésével foglalkozó rövid összefoglaló az általános tudnivalók után, amelyet Prof. Dr. Erős István (Szegedi Tudományegyetem Gyógyszertechnológiai Intézet) állított össze. A magisztrális készítményeknél leggyakrabban előforduló interakciókról szóló rövid Ismertetőt Dr. Hajdú Mária (Semmelweis Egyetem Gyógyszerészeti Intézet) készítette. A receptgyűjteményben felhasznált anyagok beszerzését és azonosítását könnyíti meg az a táblázat, mely az anyagok gyógyszerkönyvi latin nevét, valamint az Európai Gyógyszerkönyv latin és angol elnevezéseit tartalmazza.

Szerző:

PHARMINDEX Online