Mély agyi stimuláció (DBS) az Alzheimer-betegség kezelésében?

Az Alzheimer-betegség (AD) incidenciája becslések szerint a következő 20 évben világszerte a duplájára emelkedik. A forszírozott kutatási törekvések és nagyarányú invesztíció ellenére sem sikerült eddig olyan farmakoterápiás megoldást, innovatív gyógyszert találni, amely konzisztens és hosszú távú klinikai javulást eredményezne AD-betegeken. Ebben a kontextusban az AD kezelésében bármely (egyéb) terápiás opció nagy fontosságú lehet, amíg a gyógyszerkutatás határozott eredményt tud majd felmutatni.

hirdetés

A mély agyi stimulációs eljárás (DBS, deep brain stimulation) ismert terápiás beavatkozás, beültetett elektródák segítségével egyes agyi régiók, struktúrák elektromos ingerlése révén. A Parkinson-betegség kezelésében a DBS egyre szélesebb körben kerül alkalmazásra, a módszer itt eredményes, valamint egyes, tremorral és dystoniával járó neurológiai betegségekben, depresszió, OCD és epilepszia esetén. Újabb kutatási eredmények szerint a DBS hatékony lehet a memóriával és kognitív működéssel kapcsolatos folyamatok modulálásában, a funkciók javításában.

Tejas Sankar cikke a Future Neurology c. szaklapban az ezzel kapcsolatos klinikai kutatásokat részletezi. Korai eredmények szerint a fornix stimulálására alkalmazott DBS nemcsak a (medialis limbikus) Papez-kör neuronaktivitását növelte, hanem a memóriafunkcióra is jótékony hatást gyakorolt. Ez akkor még véletlenszerű megfigyelés volt, de jó alapot adott további kutatásokra. Egy pilot vizsgálatban 6 beteget elemeztek, enyhe-közepes AD tünetekkel, ahol a fornixra irányuló DBS kezelést alkalmaztak. Egy másik vizsgálatban (Cologne DBS study) az előagyi kolinerg rendszerre összpontosítottak, amely AD esetén súlyos mértékben atrophizál, és következményes demencia alakul ki. A Meynert-féle nucleus basalis-ra irányuló kétoldali DBS alkalmazása révén, 6 enyhe-közepes AD-betegen végeztek kezelést. Mindkét itt említett vizsgálatban fenntartották a kolinerg rendszerrel kapcsolatos gyógyszeres terápiát is.   

Sankar a DBS eredményességéről ezt mondja: a mély agyi stimulációs eljárás AD-betegek esetén eredményes terápiás opció lehet, az előzetes eredmények szerint biztonságos, és hatásában segít a kognitív- és memóriafunkciók megőrzésében.

Forrás, további információ:

http://www.futuremedicine.com/doi/abs/10.2217/fnl.15.23

Szerző:

PHARMINDEX Online