Múltbéli traumák állhatnak az IBS hátterében

Egy friss tanulmány szerint az irritábilis bél szindróma kialakulásának a hátterében hosszú éveken át tartó pszichés és érzelmi megrázkódtatások állhatnak.

hirdetés

A szakemberek 2 623 személy megfigyelése után állapították meg, hogy azoknál, akiknél jelen volt az IBS, sokkal gyakrabban fordultak elő a múltban megrázó élmények, például válás, egy szeretett ember halála, tűzvész, autóbaleset vagy valamilyen lelki, fizikai bántalmazás.

Dr. Yuri Saito-Loftus, a rochesteri Mayo Klinika szakembere az Amerikai Gasztroenterológiai Társaság évenként megrendezett washingtoni tudományos találkozóján arról számolt be, hogy míg a stresszt és a gyerekkorban elszenvedett – gyakran szexuális - bántalmazást már eddig is számos tanulmány kötötte össze az IBS kialakulásával, ez az első beszámoló, amely a trauma egyéb formáit, illetve annak időzítését és családi vonatkozásait is górcső alá vette.

A szakemberek szerint az IBS-t – főbb tünetek a hasi fájdalom, puffadás, obstipatio, diarrhoea – azokban az idegekben és izmokban bekövetkező változás okozza, melyek a bélrendszer érzékeléséért és mozgásképességéért felelősek. A fenti panaszok az Egyesült Államok felnőtt lakosságának nagyjából 10-15 százalékát érintik, ám közülük csak minden másodiknál diagnosztizálták a betegséget.

A pszichés és érzelmi trauma "érzékennyé teheti" az agyat és a bélrendszert, ezért az orvosok és betegek számára egyaránt fontos, hogy megértsék az előzetesen átélt stresszes helyzetek és az IBS kialakulása közötti lehetséges összefüggéseket. Ilyen esetekben a betegek a tüneti kezelések mellett, szükség esetén szakszerű pszichológusi vagy pszichiáteri segítséget is kell kapjanak.

Szerző:

PHARMINDEX Online