Klímavészhelyzet: háromszorosára nőtt a hőhullám áldozatainak száma Európában
Abszolút értékben Milánó a legsúlyosabban érintett város, ahol a 499 hőhalálesetből 317-et tulajdonítottak a klímaváltozásnak.
A felmelegedő bolygó „csendesen pusztító” hőhulláma megháromszorozta a halálos áldozatok számát júniusban Európában, derült ki egy több városra kiterjedő elemzésből. A tudósok becslései szerint a június 2-a és július 2-a közötti időszakban tizenkét vizsgált európai nagyvárosban 2300 ember halt meg a nagy hőségben. A World Weather Attribution csoport gyorselemzése szerint a halálesetek kétharmadáért, nagyjából 1500 esetért mindenképpen az éghajlatváltozása felelős, írja a Guardian nyomán a Telex.
Abszolút értékben Milánó a legsúlyosabban érintett város, ahol a 499 hőhalálesetből 317-et tulajdonítottak a klímaváltozásnak, ezt Párizs és Barcelona követte. Londonban 273 hőhaláleset történt, amelyek közül 171-ről gondolják azt a kutatók, hogy a klimatikus változások okozták. A tanulmány szerint az idősebbeknél volt a legmagasabb a halálozás: az éghajlat okozta halálesetek 88 százaléka a 65 év feletti embereket érintette.
A kutatók szerint a szélsőséges hőség „alulértékelt” veszélyt jelent, mivel a legtöbb áldozat a nyilvánosság kizárásával, otthonokban és kórházakban hal meg, és a média kevéssé tudósított róla. Ben Clarke, az Imperial College London éghajlatkutatója, a tanulmány társszerzője szerint a klímaváltozás hatása többnyire láthatatlan, inkább csendben pusztít. Pedig egy mindössze 2-3 Celsius-fokos változás emberek ezrei számára lehet végzetes.
Az EU földmegfigyelő szolgálata, a Copernicus szerint a múlt hónap volt a harmadik legmelegebb június, amelyet valaha feljegyeztek, a Földközi-tenger nyugati részén pedig kivételes tengeri hőhullám alakult ki. A tengerfelszín napi átlaghőmérséklete júniusban a valaha mért legmagasabb volt a régióban 27 Celsius-fokkal.
telex