Nem megfelelő gyógyszerelés elemzése új módszerrel, időskorú, bent fekvő betegekben (kivonat)
Az időskorú betegek gyógyszerelését elemző újabb rendszer, a Screening Tool of Older Persons' potentially inappropriate Prescriptions (röviden STOPP) kritériumai segítségül szolgálnak a potenciálisan nem megfelelő gyógyszeres kezelés (PIM) meghatározására, amely miatt idős betegeken nagyobb a nemvárt gyógyszerhatások, mellékhatások (ADE) száma. Az új tanulmány prospektív vizsgálat, az Archives of Internal Medicine június 13-ai számában jelent meg.
Az ADE-k megléte jelentős mértékben emeli az egészségügy (itt a hospitalizáció) költségeit az időskorú populáción, és éppen a fent említett PIM következménye lehet. Ez időseken kevésbé tolerálható, mivel a gyógyszerek farmakodinámiás hatása is eltérhet, megváltozhat, ezen felül a farmakokinetika, és a gyógyszerkölcsönhatások úgyszintén. Az utóbbi 20 évben mindezek arany standardját az ún. Beers-kritériumok képezték.
"Korábbi vizsgálatok szerint időskorú betegeken nem volt észlelhető definitív kapcsolat a PIM és az elkerülhető ADE-k között, a már említett Beers-kritériumok szerint” – említi Hilary Hamilton, az ír University College Cork munkatársa. „E vizsgálat lehetővé tette számunkra annak elemzését az új, STOPP kritériumok alkalmazásával, hogy időskori akut betegség esetén mennyire jelentősek az ADE-k.
A vizsgálatban 600 beteg vett részt, 4 hónapon át, életkoruk 65 év vagy afelett, mindazok, akiket sürgősséggel vettek fel az egyetemi oktató kórházba. A PIM meghatározására a Beers- és STOPP kritériumokat egyaránt alkalmazták, az ADE-k definíciójául pedig a WHO Uppsala Monitoring Centre kritériumokat vették figyelembe. Ez utóbbi kritériumokat helyi szakértői konszenzus erősítette mg, és azt is, mennyire származhatnak (részben vagy egészben) az ADE-k az adott kórházi felvételtől.
A vizsgálat részletes eredményeit illetően az eredeti cikkre utalunk:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21670370
"A STOPP kritériumok a PIM-et illetően, eltérően a Beers kritériumoktól, szignifikáns mértékben összefüggtek sürgősen hospitalizált idős betegek esetén az elkerülhető ADE-kkel…” „...Azt gondoljuk, hogy eredményeink megerősítenek abban, hogy a STOPP kritériumokat kell használni a napi klinikai gyakorlatban, és ennek révén csökkenthető lesz idős betegeinken a mellékhatások kockázata. A STOPP kritériumok alkalmazása révén javulhat a gyógyszerrendelés, gyógyszerkiadás az idősek számára, és egyben hasznos eszköz az idős betegekkel való kommunikációban is.”
A vizsgálat korlátai: OTC készítmények nem képezték a vizsgálat tárgyát, nem lehetett meghatározni az időleges összefüggés mértékét a PIM és a jelentkező ADE-k között, valamint nem nyertek adatokat a PIM kezelésének tartamáról sem.
Hasonló jelegű vizsgálat történt egy szerzői beszámoló szerint (Dr. Alessandro Morandi és mtsai, Vanderbilt University School of Medicine in Nashville, Tennessee), amely szerint a PIM-et, és az aktuálisan nem megfelelő gyógyszerelést (AIM) maga a kórházi személyzet tevékenysége „erősítette fel”. A vizsgálat részleteit szintén ld. az eredeti közleményben.
forrás: Arch Intern Med. 2011;171:1013-1019, 1019-1020, 1032-1034. Abstract Invited commentary extract Research letter extract
Szponzorált tartalom