Nemzeti Rákellenes Nap – az idejében felfedezett betegség az esetek túlnyomó részében gyógyítható

hirdetés

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint évente Magyarországon több mint 32 000 fő hal meg rosszindulatú daganatos betegsége miatt, pedig a megfelelő szűrővizsgálatok segítségével idejekorán felfedezett betegség az esetek túlnyomó többségében meggyógyítható!

A daganatos betegségek korai felismerésének eszköze a veszélyeztetett életkorban lévő, magukat egészségesnek vélő panasz- és tünetmentes személyek időről-időre elvégzett szűrővizsgálata.

Ennek érdekében folyamatosan dolgozunk a már működő, meghívás útján történő, szervezett emlő- és méhnyakszűrési rendszerek fejlesztésén. Megkezdtük a védőnői méhnyakszűrés országos kiterjesztését, amely „közel viszi” a szűrést a kistelepüléseken élő nőkhöz. A védőnők olyan nőket is megnyernek a szűrésre, akik korábban 10, vagy annál több éve nem voltak nőgyógyásznál. Vastagbélszűrési mintaprogramunk keretében idén az ország három megyéjében önként jelentkező, együttműködő háziorvosok közreműködésével fog megtörténni a veszélyeztetett korú, 50-70 éves férfiak és nők szűrése. Dolgozunk a vastagbélszűrés országos bevezetésének előkészítésén.

Kiemelt célunk, hogy a népegészségügyi mozgósítás részeként növekedjen az egészségfejlesztési és betegség megelőzési programokban való lakossági részvétel. A különböző szűrővizsgálatok akkor érik el céljukat, ha a szűrésen részt vevők megerősítést kapnak ahhoz, hogy érdemes és megtérül az egészségükkel törődni. A jövőben hatékonyabb egészségkommunikációval segítjük a lakosságot az egészséggel kapcsolatos felelős döntések meghozatalában és egészséges életmódjuk kialakításában.

A statisztikák szerint Magyarország világviszonylatban elsőnek számít a tüdőrák okozta elhalálozásban. A daganatos betegségek fő okozói a dohányzás, a túlsúly, az alkoholfogyasztás, a túlzott napozás és szoláriumozás. Az egészségi kormányzat éppen ezért kiemelten kezeli ezeket a területeket. A dohányzás káros hatásainak csökkentése érdekében például 2012. január 1-től tilos a dohányzás a zárt légterű közösségi helyeken, tehát például a vendéglátó ipari létesítményekben is.

Az EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkársága továbbra is kiemelten nagy figyelmet fordít a népbetegségek kezelésére, illetve a népegészségügyi helyzet javítására, így uniós források bevonásával folyamatosan dolgozik a további fejlesztéseken.

(Emberi Erőforrások Minisztériuma, Egészségügyért Felelős Államtitkárság)

Szerző:

PHARMINDEX Online