OGY - Korrigálta az egészségügyi bizottság a kamarai vezetők mandátumát érintő javaslatot

hirdetés

Budapest, 2012. június 5., kedd (MTI) - Korrigálta az Országgyűlés egészségügyi bizottság kedden azt a korábbi javaslatát, amelynek értelmében az egészségügyi ágazatban működő kamarák több tisztviselője, közülük két országos elnök nem indulhatott volna újra posztjáért.


Az egészségügyi salátatörvényhez benyújtott bizottsági kapcsolódó módosító indítvány újabb, pontosított változatát a keddi ülésén részvevő képviselők többsége támogatta.


Az egészségügyi államtitkárság képviseletében Páva Hanna helyettes államtitkár elmondta: múlt pénteken Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere és Szócska Miklós egészségügyi államtitkár a szakmai kamarákkal történt egyeztetés során megállapodott arról, hogy a kamarai tisztségviselők két ciklusra történő újraválaszthatóságát nem 1994-től, hanem 2007-től számítják. A javaslat pontosított változatát az államtitkárság és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium is támogatja - tette hozzá.


Páva Hanna elmondta: mindenki célja, hogy a kamarák legitim módon működjenek. A tisztségviselők megválasztásának eddig is megvoltak a szabályai, de eddig különösen az orvosi kamara esetében többször is előfordult, hogy egyes tisztségviselőket rendkívül alacsony részvételi arány mellett választottak meg. Ez indokolta az új részvételi küszöb megjelölését. A módosítás értelmében a szavazás akkor lesz érvényes, ha annak során a választásra jogosultak 25 százaléka szavazott. Ehhez viszont nem kell feltétlenül megjelenni a szavazóurnáknál, hanem a szakmai kamarák bevezethetik a "távválasztás" rendszerét is, hogy az arra jogosultak szavazataikat elektronikus úton is leadhassák.


Az Országgyűlés egészségügyi bizottsága a parlament által tárgyalt egészségügyi salátatörvényhez május 22-én nyújtotta be módosító javaslatát, amely újraszabályozta a kamarai tisztségviselők összeférhetetlenségének, illetve megválaszthatóságának szabályait. Eszerint a kamaráknak már ez év októberéig új választásokat kellett volna kiírniuk, melyen a jelenlegi három egészségügyi kamara - orvosi, egészségügyi szakdolgozói és gyógyszerészi kamara - olyan, az egészségügyi ágazatban működő kamarák tisztségviselőit érintő módosító indítványt nyújtott be, amelynek értelmében az új szabályok alapján már ez év október végéig újra kellett volna választani a köztestületi tisztségviselőket.


Ez a módosítás számos kamarai vezetői megbízatását is érintette volna. Többek között a Magyar Orvosi Kamara elnöke, Éger István, és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke sem indulhatott volna újra posztjáért.


A bizottság által kedden benyújtott pontosított változat viszont azt mondja ki, hogy a javaslatban megfogalmazott összeférhetetlenséget szeptember 30-ig felül kell vizsgálni és az összeférhetetlenséget legkésőbb október 31-ig meg kell szüntetni. Akiknél az összeférhetetlenség fennáll, tisztsége "másik személlyel történő betöltése napjával", de legkésőbb október 31-ével megszűnik.


Gyenes Géza, a bizottság jobbikos alelnöke azt mondta: a köztestületek belső önkormányzati életébe "erőteljesen beleszóló" bizottsági módosító javaslatot "nem dicséri". Mivel az, mindenképpen felrúgja a tavaly nyári új kamarai törvényben rögzített, a kormányzat és a szakmai kamarák között létrejött megállapodást, mely értelmében az újraválaszthatóság "nullpontját" 2011-től számítják. Gyenes Géza szerint a módosító javaslat annyiban javult, hogy aszerint nem most "rúgják ki" a kamarai vezetőket, hanem kivárják ciklusuk végét.


Nagy Kálmán, a bizottság kereszténydemokrata képviselője azt mondta: "abból is le kell vonni következtetéseket, ha nem is túlzóakat, hogy egy választáson miért nincsenek jelen".


A bizottság ülésén, a MESZK általános alelnöke Király Judit azt mondta: a bizottság eredeti javaslatának értelmében többek között az országos elnök, Balogh Zoltán sem indulhatott volna újra posztjáért. Számos ember egyszerre történő távozása nehéz helyzetbe hozta volna a kamarát. Ezért örültek a kormányzattal múlt pénteken született megállapodásnak.


Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke elmondta: az összeférhetetlenség újraszabályozását nem kifogásolják, a transzparenciával is egyetértenek, az újraválaszthatóság kritériumának változtatása viszont az MGYK-nál négy olyan vezetőt érintene, akiket legutóbb a választásra jogosultak jelentős többsége választott meg, így mellettük az MGYK-nak erkölcsi kötelessége kiállni - tette hozzá.

Szerző:

PHARMINDEX Online