Országgyűlés: egészségügyi törvények vitája

A KDNP több pozitív elemet is említett az egyes egészségügyi és egészségbiztosítási tárgyú törvények módosításával összefüggésben és támogatásáról biztosította a javaslatot. A Jobbik és az LMP vezérszónoka is látott támogatható pontokat, de kritikai észrevételeket is megfogalmaztak a szerdai általános vitában.

hirdetés

KDNP: igen a változtatásokra

Szászfalvi László, a KDNP vezérszónoka azt mondta, látszólag technikai jellegű a javaslat, de érdemben hozzájárulhat a népegészségügy működéséhez.

Kiemelte a változtatások közül, ha egy egészségügyi szolgáltató hirtelen fellépő akadályok miatt átmenetileg nem tudja ellátni a betegeket, az engedélyező hatóságnak soron kívül intézkednie kell a folyamatos betegellátás érdekében. A gyermekvállalás további ösztönzése érdekében pontosítják a csecsemőgondozási és a gyermekgondozási díjra jogosultak egyes csoportjainak az ellátás kiszámítására, igénybe vételére vonatkozó szabályokat - mondta a KDNP-s politikus, aki szerint a javaslat a betegeket segíti, a szolgáltatások színvonalát kívánja növelni, és a hatékony működést támogatja. A KDNP támogatja a javaslatot - jelezte Szászfalvi László.

Jobbik: vannak támogatható elemek a javaslatban

Lukács László György, a Jobbik vezérszónoka szerint a javaslat kötelező védőoltásokra vonatkozó passzusa támogatható, könnyítést jelent a szülői és az intézményi háttérnél.

Kitért a káros munkakörülmények észlelése esetén az orvosi jelzőrendszer újrastrukturálására és azt mondta: a káros anyagokat tartalmazó lista bővítését várják el rendeleti szinten.

A gyermekgondozási díjjal kapcsolatban távon átlátható és követhető rendszer kialakítását szorgalmazta. Legutóbb ősszel volt e téren változás - jegyezte meg.

Lukács László György egyetértett azzal, hogy a betegjogi képviselők büntetőjogi védelmét megerősítsék. Helyes, hogy nemcsak írásban lehet közölni a pszichiátriai szakvéleményt, hanem szóban is, nagy gondot jelentett, hogy sokszor nem készültek el időben a szakvélemények a bíróságok számára - tette hozzá a képviselő, aki a járásbíróságok illetékességének pontosabb meghatározását szintén üdvözölte.

Reagálva az MSZP-s Tukacs István szavaira azt mondta: érdemi követeléseket fogalmaztak meg az egészségügyi dolgozók, amivel foglalkozni kell, de ennek még nem ebben a salátatörvényben van helye. Megfontolásra javasolta az államtitkárságnak, hogy ha salátatörvényt készít, valós ötpárti egyeztetés is legyen a beterjesztés előtt.

LMP: pozitív és féloldalas javaslatok

Schmuck Erzsébet, az LMP vezérszónoka kiemelte: a gyermekgondozási ellátáshoz kapcsolódó változtatásokat támogatják, de azokat féloldalasnak tartják. A javaslat csak azokat támogatja, ahol a szülőknek van munkahelyük, de megfeledkeznek azokról, akik munkanélküliek; a családi pótlék és a gyermekgondozási segély emelése sokat tudna segíteni ezeken a családokon - mondta. A javaslatban támogatható elemnek tartotta az alacsonyabb keresetű anyáknál a csed és a gyed összehangolását, azaz, hogy megőrizhetik a korábbi magasabb összegű ellátást a gyed alatt is.

Pozitív változásként értékelte, hogy ha a gyed igénylését megelőzően 365 napig biztosítotti viszonya volt az érintettnek, akkor minden szülőnek kétéves korig járna a gyed. A kistestvér megszületését és a nők munkába állását segíti, hogy a korábbi magasabb jövedelmet vennék figyelembe a csed megállapításakor - folytatta az LMP-s politikus. Üdvözölte, hogy az apáknak megkönnyítik a gyed igénybe vételét. Problémásnak tartotta ugyanakkor az üzemi balesetekre vonatkozó módosítást.

Képviselői hozzászólások

Fidesz: stabilabb helyzetben van az egészségügy

Molnár Ágnes (Fidesz) szerint az elmúlt évek kormányzati politikája stabilabbá tette az egészségügyet, 2010-hez képest erősödött az alapellátás, kiemelt jelentőségű népegészségügyi intézkedések történtek, valós többletforrásokra alapozott konszolidációra és béremelésre is sor került. Bőven van teendő, de az irány jó - mondta, hozzátéve: továbbra is a Semmelweis-terv és az Egészséges Magyarországért ágazati stratégia végrehajtását kell célul kitűzni.

A javaslattal összefüggésben arról beszélt, hogy 2010-re minden negyedik gyógyszertár veszteségesen működött, s egyes gyógyszertámogatási kulcsok csökkentésével 60 milliárddal nőttek a betegterhek. Az elmúlt években összesen 10 milliárddal kevesebbet kellett támogatott gyógyszerekre költeni, a hozzáférés javult. Kitért az egészségügyi háttérintézmények átalakítására és hozzátette: a veszteséges gyógyszertárak száma 2013-ig harmadára csökkent. A javaslat kevesebb pontot tartalmaz és nem az alapvető strukturális átalakítást, hanem a finomhangolást célozza. Fontos változás, hogy elkülönített településrészeken fiókgyógyszertár létesíthető - mondta a kormánypárti szónok.

MSZP: rendes, technokrata előterjesztés

A szocialista Szakács László arról beszélt, hogy bár nem szeretik a salátatörvényeket, de a tárgyalt javaslatban legalább nincsenek összekeverve a különböző területek. Ez egy rendes, technokrata előterjesztés, ami átemel uniós szabályokat, betart határidőket, felismer problémákat - összegzett.
Üdvözölte az engedélyező hatóságoknak a soron kívüli intézkedés előírását. A gyógyászati segédeszközök bérlete kapcsán azt kérte, ne csináljanak ebből az üzletet. A dohánytermékekkel összefüggő módosítások kapcsán azt kérdezte: mi történt az eddig beszedett forrásokkal, mire ment el ez a pénz. A forgalomba hozatal előtti gyógyszeralkalmazással összefüggésben arra volt kíváncsi, támogatja azt a TB vagy sem. Megjegyezte: nem ért egyet Lukács Lászlóval abban, hogy ne kellene az egészségügyi dolgozók követeléseire rövid időn belül reagálni. Ha akarja, a kormánytöbbség meg tudja oldani - vélekedett.

Szerző:

PHARMINDEX Online