Orvostudományi kincsvadászat

1952-ben Guam szigetén írták le először a Lytico-Bodig szerzői névvel ellátott ritka neurológiai betegséget, melyben szerepelnek az amyotrophiás lateralsclerosis, a Parkinson-kór és az Alzheimer-betegség egyes jellemzői. A Csendes-óceáni szigetet azonnal kinevezték az orvostudományi kutatás aranybányájának, ahol ritka neurodegeneratív betegségek nyomára lehet bukkanni. Berry Minott The Illness and the Odyssey című dokumentumfilmjében ennek állít emléket.

hirdetés

Robert Louis Stevenson "Kincses sziget" c. könyvéhez hasonlóan e film atmoszférája, karakterei, akciói is mind igen jól eltaláltak. Ahogy a Kincses sziget történetében Jim Hawkins a hős, az Illness and the Odyssey-ben Oliver Sacks, aki rozettakőbe "vési" a Lytico-Bodig-ot, amivel méltó módon próbál tisztelegni e három neurodegeneratív betegség előtt. Sacks könyve az Island of the Colorblind volt részben a filmrendező inspirációja, a történetben szereplő demencia kapcsán, ami személyesen érintette, hiszen családjában több demenciás beteg is volt. “Nagymamám frontotemporalis demenciában halt meg, unokatestvérem primer progresszív afáziában. Ők Oregonban éltek ugyanabban a portlandi utcában, és bár tudott, hogy a demencia kialakulása génekhez is köthető, mégis azt gondolom, valamilyen környezeti tényező okozhatta náluk ezt a betegséget." A rendezőt főleg ez a történeti szál érdekelte, ahogy ezt elmondta a The Lancet Neurology-nak adott interjúban.

“Saját odüsszeiám ezzel kapcsolatban ott kezdődött, amikor írtam a Lytico-Bodig-betegségről Dr. John Steele-nek, aki Guam szigetén élt és évtizedek óta tanulmányozta ezt a betegséget. Ahogy kezdtem megérteni a betegséget, és okai után kutatni, úgy ébredtem rá, hogy a Lytico-Bodig története szép példája annak, amikor a kutatók a bűnöst, a bűnbakot keresik." Ahogyan Minott egyre jobban belemerült az interjúkba, dokumentumokba, ritka archív filmanyagokba olyanná vált, mint azok a kutatóorvosok, akik egy igen ritka betegség titkait akarják megfejteni.

A Lytico-Bodig betegség voltaképpen egyfajta progresszív paralysis, nevét részben a spanyol paralítico-ból eredezteti. A kutatás akkor indult be igazán, amikor a II. világháborút követően az amerikaiak visszafoglalták Japántól Guam szigetét, és a haditengerészet orvosai a bennszülött Chamorro populáción kezdetek el ezzel kapcsolatban vizsgálatokat végezni. A Kincses Szigetben szereplő Squire Trelawney helyett itt a támogatót az amerikai National Institutes of Health és a Hadügyminisztérium jelentette, akik realizálták e kérdés fontosságát az 50-es években, és kutatóközpontot hoztak létre. Komoly támogatási összegek fordítódtak e probléma megfejtésére, és megjósolható, hogy aki végül is feltöri a Lytico-Bodig betegség "kódját", az bizony Nobel-díj várományos lehet…

A film a hipotézisek útját követi nyomon. E tekintetben az első Leonard Kurland volt, aki, úgy vélte, hogy ez genetikai betegség. Az valóban igaz, hogy bennszülött családokban halmozódást lehetett észlelni, sőt egészen az 1700-as évekig vissza lehetett követni hogy adódott át generációról generációra. Ez a hipotézis azonban hamar megbukott, mert találtak olyan betelepülőket, akiknél, hasonló életmód mellett szintén kialakult a Lytico-Bodig-betegség. Nem lehetett környezeti, étrendi tényezőt, vagy fertőző ágenst sem azonosítani, és 40 év kutatás után sem sikerült a "kardot kihúzni a kőből"…

Vadabbnál vadabb teóriák láttak napvilágot, John Steele szerint parazitafertőzés okozza, Paul Cox szerint a denevérhús elfogyasztása, nos mindkét ötlet hamar hamvába holt. Azért is nagyon frusztráló volt mindez, mert sem a helyi emberek, sem a kutatók nem jutottak gyakorlatilag egy lépéssel sem előbbre. A 80-as évek végén jelentős változás történt, ugyanis a betegség esetszáma csökkenni kezdett, és az 50-es évek után születettek körében már alig találtak kóreseteket. Ez reménysugarat jelentett a Guam-szigeten élők számára, a kutatóknak viszont fenyegetést, hogy elvesztik a kulcsot a betegség megismeréséhez.

Miért kellene ezzel sietni, és miért a nagy frusztráció? A világon több mint 10 millió a Parkinson-kórosok száma, és a World Alzheimer Report 2010 becslése szerint a demencia teljes földi populáció számára keltett gazdasági hatása jelentősebb lesz, mint a rák, a szívbetegségek, és a stroke hatása együttesen (!) A 21. század legnagyobb kihívása ez, a neurodegeneratív betegségek okainak megértése, feltérképezése. A film, az Illness and the Odyssey sikerrel vezet kézenfogva minket ennek felismerése felé. Bruce Miller a, UCSF Memory and Aging Centre (USA) igazgatója szerint: “Ez a mi generációnk problémája, úgy ahogy a múlt század 50-es éveiben megoldották a polimyelitis kérdését. A következő 10 évben valamilyen megoldást találnunk kell a neurodegeneratív betegségek kezelésére."

Az izgalmas és elbűvölő film azzal a rezignált kicsengéssel fejeződik be, hogy a Lytico—Bodig betegség egyelőre még az orvosi rejtélyek egyike marad. A film rendezője így vélekedik erről: “A tudományos kutatás nem egy lineáris folyamatnak fogható fel. A film készítése előtt pedig azt gondoltam. Sok tévút, visszafordulás és újraindulás szegélyezi, mielőtt megtaláljuk a megoldást." A kincsvadászat tehát folytatódik.

Forrás: The Lancet Neurology, Early Online Publication, 27 June 2014
doi:10.1016/S1474-4422(14)70113-9 Cite or Link Using DOI
http://www.thelancet.com/journals/laneur/article/PIIS1474-4422%2814%2970113-9/fulltext?_eventId=login

A film adatai:
The Illness and the Odyssey Directed by Berry Minnott, 2013, USA, 70 min
http://www.illnessandodyssey.com/

Szerző:

PHARMINDEX Online