Öt éven belül megduplázódik a daganatellenes szerek piaca

A GBI Research elemzése szerint a nem hematológiai daganatok elleni szerek globális piaca 2021-re csaknem megduplázódik, 73 milliárd dollárról 140 milliárdra. A rendkívüli növekedés azért is meglepő, mert számos nagy sikerű termék (Avastin, Erbitux, Herceptin) szabadalma hamarosan lejár.

hirdetés

Az Avastin szabadalma az európai unióban 2018-ban jár le, az Erbituxé és a Herceptiné már 2014-ben lejárt.

A kutatóintézet vezetője szerint ezeknek  a szabadalmaknak a lejárta nem jelent számottevő akadályt a piac növekedése szempontjából, mivel a hatóanyagok monoklonális antitestek, amelyek kevésbé érzékenyek a piaci részesedés változásaira és a szabadalom lejártát követő árcsökkenésre.

A piac növekedésének mozgatói között továbbra is első helyen áll a daganatos betegségek prevalenciájának növekedése, de hozzájárul az új, célzott terápiák bevezetése is, amelyek javítják az alacsony teljesítmény-státuszú betegek teljes túlélését, és lehetővé teszik a további kemoterápiás ciklusok alkalmazását.

Közel 3000 termék van aktív fejlesztési fázisban

Nem hematológiai onkológiai szerek között 2954 esetében zajlik a fejlesztés, ezek közül 171 van fázis 3 vagy preregisztrációs szakaszban.

Bár a kutatás késői fázisában lévő termékek egyikénél sem várható kiemelkedően magas bevétel, de számos olyan gyógyszerjelölt van, amely valószínűleg jól fog teljesíteni az eladások terén. Ilyen például az AZD-4736 és a neratinib, amelyek esetében az elemzők 2021-re rekordbevételt jósolnak.

A neratinib irreverzibilis pan-ErbB TK gátló, amely lefedi a T790M rezisztencia mutációt. A neratinibnek alacsony klinikai aktivitása van 240 mg napi dózisban azon adenokarcinómás NSCLC-s betegekben,  akik előzetesen első generációs EGFR-TK gátló kezelést kaptak és dohányoznak. Szignifikáns és áttörő terápiás választ tapasztaltak a G719X mutációt hordozó csoportnál. További vizsgálatok szükségesek a dózis és a protokoll módosításához, a diarrhea mérsékléséhez és a nagyobb biológiai dózis eléréséhez.

Az új onkológiai készítmények fejlesztésében számos vállalat részt vesz, többek között a Bristol-Myers Squibb, a Johnson & Johnson, a Pfizer és a Novartis, de kisebb vállalatok is aktívak a daganatellenes szerek kutatásában és marketingjében.

www.europeanpharmaceuticalreview.com

Szerző:

PHARMINDEX Online