Rettegnek az orvosok a műhibaperektől az Egyesült Államokban

A defenzív orvoslás lényege, hogy a doktorok azzal igyekeznek az ellenük műhiba gyanúja miatt bármikor emelhető vádakat megelőzni, hogy biztonsági okokból egész sor fölösleges vizsgálatot is elvégeztetnek. Az amerikai egészségügy reformja kapcsán a vezető szakemberek attól tartanak, hogy a fölösleges vizsgálatok száma nőni fog.

hirdetés

Az Egyesült Államokban az orvosok hatalmas összegeket fizetnek a biztosítóknak, mert elégedetlen betegek vagy hozzátartozóik bármikor beperelhetik őket, és ez mindenhogy igen sokba kerül. A Medscape Business of Medicine legújabb száma kiemelten foglalkozik ezzel a kérdéssel, mert a becslések szerint a csupán megelőzés, védekezés miatt végzett, és ezért alapvetően értelmetlen vizsgálatok az egészségügyi költségvetésből évente mintegy 210 milliárd dollárt visznek el.

A híres Mount Sinai School of Medicine munkatársai szerint az orvosok 91 százaléka defenzív orvosi gyakorlatot folytat - ez 2416 orvoskolléga megkérdezése alapján gyűjtött adat.

Ezek az orvosok valamennyien azt vallották, hogy véleményük szerint a törvényeket kellene módosítani. Ennek a jelentőségét az is fokozza, hogy a diagnosztikus vizsgálatok egy része nem csak sok pénzbe és időbe kerül, de a beteg számára sem veszélytelen.

A vezető szakemberek úgy vélik, hogy az orvosi műhibákat csak speciálisan képzett bírók tudnák megfelelően megítélni. Ez lehetővé tenné, hogy a perek ne húzódjanak évekig, ami azt jelenti, hogy a beteg és családja a számukra kedvező döntés esetén hamarabb jutna a pénzéhez, az orvosoknak pedig nem kellene az esetek többségében, igazságtalanul elvesztett perek következményével szembesülni.

Szerző:

PHARMINDEX Online