SKILL-laborok - az egészségügyi szakképzés minőségi fejlesztése

"Mesterfogást a mestertől." A szakmai képzés gyakorlati készségeinek, kompetenciáinak elsajátítása érdekében, a gyakorlati oktatást olyan közel kell vinni a leendő munkahelyhez, amennyire csak lehet. dr. Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár és Hende Csaba honvédelmi miniszter adta át a GYEMSZI és a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Honvédkórháza által közösen kialakított első skill laboratóriumot.

hirdetés

A későbbi munkahelyi beválás sikerének egyik záloga, hogy azonnal munkába állítható, és terhelhető munkaerőt bocsájtson ki a képző intézmény. Az egészségügyi szakképzésekben kb. a 70-es évek közepéig tankórtermi körülmények között készítették fel a tanulókat az ápolói szakma gyakorlatára. Ezt a képzési formát az 1975-ben bevezetett szakképzési rendszerben nem lehetett tovább folytatni (életkor, stb.) Az évek során felgyűlt hazai, valamint a külföldi (EU, É-Amerika) tapasztalat rámutatott arra, hogy a munkahelyi szimulációs gyakorlat nem helyettesíthető semmi mással, és a pályaelhagyás egyik oka feltétlenül a képzésnek ebben a hiányosságában kereshető.

A szakmai képesítések elismeréséről szóló Európai Parlament és a Tanács 2005. szeptember 7-i 2005/36/EK irányelv szerint azt általános ápoló képzésnek a klinikai gyakorlat legalább a felét teszi ki. A klinikai gyakorlat csak meghatározott szakmai területen és feltételek között folyhat, erre tekintettel a szakmai gyakorlati demonstrációs egység modelleket szüksége létrehozni, illetve fejleszteni térségi keretek között. A moduláris rendszerű szakképzés új szervezési formák alkalmazását, az elméleti és gyakorlati képzés integrált megvalósítását teszi szükségessé.

A skill-labor modell lényege, hogy szimulációs gyakorlatok szisztematikusan egymásra épülő sorozatával, a megszerzett elméleti tudásra alapozva készíti fel a tanulókat a majdani, valós környezetben, betegekkel végzendő munkájukra. A skill laboratórium a rezidenseknek és szakdolgozóknak egyaránt rendelkezésre áll majd, és új módszerek bevezetése esetén a szimulációs oktatás lehetősége is adott. Az oktatás tematikája szigorú szakmai szabályok szerint épül fel, ugyanakkor hangsúlyt fektet arra is, hogy helyi igényekre reagálva alkalmazható legyen az egészségügyi szakképzésben, országszerte. A most, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Honvédkórházában átadott első skill-labor modellként állítható az egészségügyi szakképzést folytató valamennyi képzőhely számára és alapként szolgál a régiós rendszer kialakításához.

A pilot skill-labor a honvédegészségügy és a GYEMSZI szakmai együttműködésében valósul meg. A GYEMSZI a program szakmai irányítója, koordinátora, és a fejlesztő csapat tagja. Részt vesz a modell kialakításában, a résztvevő személyek (szaktanácsadók, mentor, tutor) kiválasztásában, képzésében, a dokumentáció és a kézikönyv összeállításban. Kidolgozza a képzési tematikákat, a modell működési szabályait, a minőségbiztosítási rendszert, monitorozás, és értékelés rendszerét. A skill-labor eszközei és felszerelése is speciális. Az ápolásnak, valamint a sürgősségi és az aneszteziológia ellátásnak a teljes vertikuma, a legkorszerűbb eszközök találhatók meg itt. A tapasztalati tudás fejlesztését három demo baba is szolgálja.

A Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Honvédkórháza teljes körű polgári- és katona-egészségügyi ellátást nyújtó akkreditált oktatási intézmény. A skill laboratórium kialakításával korszerű, az intézeti szakoktatók felügyeletével és koordinációs munkájával a nemzetközi elvárásoknak megfelelő, költséghatékony, civil- és katona-egészségügyi oktatóbázis működtetése valósul meg. Ez a speciális képzésforma kellőképpen felkészíti a honvédegészségügy munkatársait is az akár rendkívüli helyzetekben történő önálló, vagy team munkában végzett megfelelő szintű ellátás nyújtására.

A most átadott egységben évente közel 1000 orvos, orvostanhallgató, szakdolgozó, közép- és felsőfokú egészségügyi szakképzésben résztvevő hallgató kap majd képzést.

Szerző:

PHARMINDEX Online