SSRI-készítmények és hipnotikumok alkalmazása növeli a törési kockázatot?

Az időskorúakon, mindkét nemben alkalmazott szerotonin-reuptake gátlók és hipnotikumok, egyéb kockázatoktól függetlenül is fokozhatják (a FRAX mérési metodika szerint ) a csonttörések kockázatát.

hirdetés

A FRAX-módszer elsősorban az oralisan adott kortikoszteroidok és a törési kockázat mérésére került kidolgozásra, de az eredmények azt mutatják hogy a két fenti gyógyszercsoport alkalmazása is növeli a törésekkel kapcsolatos kockázatot.

Az eredményeket az American Society for Bone and Mineral Research (ASBMR) ezévi kongresszusán ismertették.

A svédországi vizsgálat mintegy 130 ezer időskorú betegre terjedt ki, meghatározták az elesésekkel, az osteoporosissal kapcsolatos, valamint a csípőtáji törésekre vonatkozó statisztikát, és megállapították, hogy e betegek 17,4%-a használt SSRI-gyógyszert, 19%-a pedig hipnotikumot.

A további kockázati tényezőkkel való korrekciót követően (nem, életkor, testsúly, testmagasság, kortikoszteroid alkalmazás, szekunder osteoporosis, RA fennállása) a csípőtáji törések száma az SSRI-használók körében 30, a hipnotikum-használóknál 21% volt. (Osteoporotikus eredetű töréseknél gyengébb, de szintén szignifikáns összefüggést észleltek.)

Jellemző módon a hipnotikumokat illetően e tekintetben a zolpidem, eszopiclone, és zaleplon alkalmazása biztonságosabbnak bizonyult, mint a benzodiazepin-típusú szereké. A vizsgálat igazi előnye, hogy nagy adatbázison zajlott. További tisztázást igényel, hogy itt a csont sajátságai, a törésekhez vezető helyzetek, vagy mindkettő együttesen játszott-e szerepet a törések kialakulásában.

forrás:
American Society for Bone and Mineral Research (ASBMR) 2014 Annual Meeting. Abstract 1015. Presented September 14, 2014.

Szerző:

PHARMINDEX Online