További cikkek a Szakmapolitika rovatból

Történelmi csúcsot érhet el a magyar kórházak államadóssága

Az állam tartozása az orvostechnikai beszállítók felé havonta 12-13 milliárd forinttal emelkedik, és várhatóan az év közepére eléri a százmilliárd forintot. Vajon mikor rendeződik a helyzet?

hirdetés

A kórházak adósságot halmoznak fel az eszköz- és szolgáltatásbeszállítók felé, valamint egyre nagyobb részt képviselnek a lejárt rezsiszámlák. A legutóbbi adatok szerint a kórházak adósságállománya márciusban 39,3 milliárd forint volt, április végére pedig már 51,6 milliárd forintra emelkedett. Az alapítványi fenntartású intézményekkel együtt ez az összeg már eléri a 70 milliárd forintot.

Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint a kormány nem foglalkozik az adósságállomány rendezésével az év közben, és a jövő évi költségvetés elfogadása előtt sem foglalkoznak vele. Az állam hagyományosan nem teljesíti időben a fizetési kötelezettségeit, és általában év végén történik nagyobb adósságrendezés, de ez sosem fedi le teljes egészében az összeget, így minden év mínusz 10 milliárd forinttal indul. Az adósság nagy részét az energia és a szolgáltatások árai teszik ki. Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint a kisebb beszállítók közül várhatóan néhány bedőlhet, és a nagyobb beszállítók is nehéz helyzetben vannak. Az ágazat esetleges nyomásgyakorlása miatt a szlovák példát említi, ahol hasonló helyzet alakult ki, és a nagy beszállítók jelezték, hogy nem érhetőek el termékeik az állam nem fizetése miatt.

Az egészségügyi kormányzat elkezdte áttekinteni a kórházi eljárások és beavatkozások költségeit, valamint az eseti szintű finanszírozás feltételrendszerét. Ez a revízió több mint tíz éve nem történt meg. Az áttekintés segíthet abban, hogy az állam valós értéken finanszírozza az egészségügyi költéseket, de az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint nem túl optimista a helyzettel kapcsolatban. Úgy véli, hogy a revízió azt fogja igazolni, hogy körülbelül 100 milliárd forint plusz finanszírozásra lenne szükség, de a kormány valószínűleg nem fogja elismerni ezt az igényt. A kormány általában alultervezi a költségeket ezen a területen, és nem hajlandó több pénzt fordítani rá. Ráadásul az egészségügyi eszközök egyre drágábbak a technológiai fejlődés miatt, és ennek megfelelően az egészségügyi ráfordítások is nőnek mindenhol, kivéve Magyarországot.

A kórházak adósságfelhalmozása nem egyedi jelenség, és Dél- és Közép-Európában is gyakori, de más országokban általában törekednek a helyzet tartós rendezésére, míg a magyar kormány részéről nincs erre irányuló látható törekvés.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

Magyar Hang

Ajánlott cikkek