Számítógépes kognitív tréning alkalmazása egészséges időskorúakon (metaanalízis)

Az életkor előrehaladtával járó szellemi hanyatlás kezelésére új hatékony eljárások kidolgozása világszerte elsőrendű prioritás. A számítógépes kognitív tréning (CCT) alkalmazása biztonságosnak és gazdaságosnak tűnik, de hatékonysága eddig nem került tisztázásra e korcsoporton.

hirdetés

Módszerek, eredmények

Metaanalízis, a Medline, Embase, és PsycINFO adatbázisok felhasználásával, azok indításától 2014 júliusáig. Beválasztott vizsgálatok: RCT-k (randomizált, kontrollált vizsgálatok) ?4 óra hosszúságú CCT alkalmazása, kognitív szempontból egészséges (demencia vagy egyéb kognitív károsodás nem áll fenn) időskorúakon, ahol neuropszichológiai tesztekkel mérték a hatékonyságot. 53 vizsgálat, 4885 személy került az elemzésbe. A vizsgálatok heterogenitását biostatisztikai módszerekkel egyenlítették ki.

Az összesített hatásosság (Hedges' g, random effects model) a vizsgált személyek vs. a kontrollok tekintetében csekély volt, de szignifikáns g = 0,22 (95% CI 0,15 – 0,9). A nonverbális memória esetén g = 0,24 (95% CI 0,09 – 0,38); a verbális memóriánál g = 0,08 (95% CI 0,01 – 0,15); a munkamemóriánál (WM), g = 0,22 (95% CI 0,09 – 0,35); a feldolgozás sebességénél g = 0,31 (95% CI 0,11 – 0,50); a térbeli vizuális készségek esetén g = 0,30 (95% CI 0,07 – 0,54) voltak az egyedi értékek.

A végrehajtó funkciók és a figyelem tekintetében nem volt szignifikáns mérhető hatás. Az alkalmazott metodika ismeretében kimutatták, hogy az otthoni kezelés hatástalan volt a csoportos terápiás módszerhez képest, a heti 3-nál több kezelés nem növelte a hatékonyságot. A munkamemória esetén nem észlelték a tréning hatásosságát, és a 30 percnél rövidebb tréningek csak gyenge hatásosságot mutattak. Az eredmények kizárólag a szellemi hanyatlásban nem szenvedő időskorúakra alkalmazhatóak, a tréningek tartamára nem adnak megbízható felvilágosítást.

Következtetés

A CCT-módszer mérsékelt hatékonyságúnak bizonyult egészséges időskorú populáción a kognitív teljesítmény javítása szempontjából, de a hatás meglehetősen nagy variabilitást mutatott az egyes mért paramétereket illetően. A kontrollálatlan otthoni tréning, és a heti 3 alkalomnál több tréning nem bizonyult hatásosnak. A módszer hatékonyságának elemzése további vizsgálatokat igényel.

http://www.plosmedicine.org/article/info:doi/10.1371/journal.pmed.1001756

Szerző:

PHARMINDEX Online