Személyre szabott gyógyszerelés – és a betegek együttműködési készsége

Az American Society of Human Genetics ülésén elhangzott prezentáció betekintést enged a farmakogenetikai vizsgálatokba, és rávilágít néhány tényre a betegek együttműködési készségét illetően.

hirdetés

A Medco Research Institute®, és a Quest Diagnostics (NYSE: DGX) közösen mutatták be vizsgálataik eredményeit. A vizsgálat elrendezése szerint az egyik betegcsoport 6 hónapos statin terápiában részesült, őket előzetesen a kinesin-szerű protein 6 (KIF6) gén tesztelés révén választották ki, míg a kontrollcsoport ugyanezen terápia mellett előzetes géntesztelésen nem esett át.

Az AKROBATS (Additional KIF6 Risk Offers Better Adherence to Statins) nevet viselő vizsgálat az első „valós környezetű” klinikai gyógyszervizsgálat, amely arra irányul, hogy prospektív módon értékelje a KIF6 géntesztelésben a betegek együttműködési készségét, koleszterincsökkentő kezelés előtt. A vizsgálat teljes értékelését követő publikáció és előadás 2012 tavaszán várható.

Az AKROBATS vizsgálat újszerű: információkat ad a betegek attitűdjéről a személyre szabott gyógyszerelést illetően, a statin-kezelés előtti genetikai tesztelésről, valamint a vizsgálatban való részvételhez való hozzáállásról. A bemutatásra került adatok szerint az életkor, a felírásra kerülő gyógyszerek, logisztikai megfontolások, valamint az egészséggel kapcsolatos hitek és tévhitek befolyásolják az egyéni döntéshozatalt egy ilyen kérdésben.

"Arról egyébként is sokat tudunk, hogy a statin kezelést azért szeretik a betegek, mert megelőzhető a szívroham, a stroke és egyéb szív-érrendszeri betegségek, arról viszont először bizonyosodhattunk meg, hogy a genetikai teszt szerepe is fontos lehet már eleve a betegkiválasztásban, azokban, akik bíznak a statin kezelés sikerében” – említi Dr. Eric Stanek, a MEDCO cég alelnöke, és a vizsgálat helyettes vezetője. "Ez a vizsgálat arra is megtanított, hogy egyáltalán nem mindegy, a betegek hogyan viszonyulnak a személyre szabott gyógyszerelés lehetőségéhez, de az sem, hogyan fejleszthetjük tudományos szemléletünket napi munkánk során.”

A genetikai tesztelés főbb megállapításai: a teszt hasznosságában hitt a betegek 53.8%-a, altruista módon viszonyult 17.4%, és általában érdekelte a betegek 15%-át. Ezek alapján 682 beteg került beválasztásra.

A vizsgálatban való részvételt „lemondta” 773 beteg, akik közül 43.1% nem indokolt, illetve nem érdekelte a vizsgálatban való részvétel. A fennmaradóak közül 19.7% nem várt el eredményességet, 18.4% jelezte, hogy nincsen erre ideje. Magánjellegű okok 6,7%, ill. a vizsgálat miatti szorongás 8,8% nem voltak jelentősebb tényezők ebben az esetben. A vizsgálatban résztvevők átlagéletkora valamivel alacsonyabb volt, mint a részt nem vevőké (60 vs. 64 év).

A vizsgálat jelentősége a MEDCO szerint főként abban rejlik, hogy egyre több lesz a farmakogenetikai „szűrés” a klinikai vizsgálatok – majd későbben a valódi személyre szabott gyógyszeres kezelések előtt, és pontosan kell látnunk, hogyan viszonyulnak ehhez a betegek „hétköznapi” körülmények között. Meg kell értenünk, mi az, amit a beteg elfogad – mi az, amit visszautasít, és hatékony betegoktatást kell fejlesztenünk az egyéni döntéshozatal segítése céljából.

Szerző:

PHARMINDEX Online