Egy kísérleti gyógyszer egerekben helyreállította a látást
A kutatók sikeresen tesztelték Prox1-blokkoló módszert laboratóriumi kísérletekben és egérmodellekben, ami arra utal, hogy a megközelítés emberi szemmel is működhet, némi további fejlesztéssel.
Egy új tanulmány szerint a szem a természetes öngyógyító képességeinken túlmutató speciális javító üzemmódra késztethető, köszönhetően az idegsejtek regenerálódását kiváltó antitesteknek a retinában.
A kutatók egy összetett antitestet használnak a prospero homeobox protein 1 (Prox1) blokkolására. Ez a fehérje eredendően nem káros, fontos szerepet játszik a sejtszabályozásban, de úgy tűnik, megállítja a retina idegeinek regenerálódását.
A Prox1 a károsodást követően beszivárog a retina idegtámogató sejtjébe, az úgynevezett Müller glia (MG) sejtbe, és megzavarja azok regenerációs képességét. Az MG-sejtek felelősek az öngyógyító retinális idegsejtek működéséért zebrahalakban, de emlősökben a Prox1 MG-blokkolóként működik – amit ez a kezelés kiiktat.
A Prox1 megtartásának hatása hat hónapig vagy akár tovább is fennáll, így ez az első sikeres, hosszú távú idegi retinaregeneráció, amelyet emlősöknél tapasztaltak.
"Egerekben a Prox1 az MG-sejtekben a szomszédos retina neuronjaiból származik intercelluláris transzfer révén" - írják a kutatók. "Ennek a transzfernek a blokkolása lehetővé teszi az MG átprogramozását a retina progenitor sejtjeibe a sérült egér retinákban."
A kutatás azonosította azt a döntő biológiai okot, amiért az emlősök nem képesek regenerálni a szem sejtjeit – és kimutatta, hogy az öngyógyító képességek felszabadíthatók. A kutatók szerint a klinikai kísérletek 2028-ban kezdődhetnek meg.
A degeneratív retinabetegségek, beleértve a retinitis pigmentosa-t és a glaukómát, több száz millió embert érintenek világszerte. Ezek az eredmények fontos következményekkel járhatnak a jó életminőség megőrzésében idős korban is.