Szócska Miklós: a fővárosi ügyeleti rendszert még a héten korrigálják

hirdetés

Az egészségügyi ellátás július elsején indult új rendszerében szerdán ér véget az egy hónapos átmeneti időszak, a minimumfeltételek korrekciója már megkezdődött, és még a héten megkezdik a fővárosi ügyeleti rendszer egyes "átfedéseinek" kiküszöbölését is.


Erről beszélt Szócska Miklós egészségügyi államtitkár egy hétfői rendezvényen újságírói kérdésre válaszolva. Mint kifejtette, számos visszajelzést kaptak, hogy egyes feltételek túl szigorúak, de olyan javaslat is volt, hogy a betegbiztonság érdekében tovább szigorítsák az ellátás minimumfeltételeit. Ezek alapján az egyes minimumfeltételek módosítását is tartalmazó rendelettervezetet már társadalmi egyeztetésre bocsátották.


Az államtitkár elmondta, több kifogás érkezett azzal az előírással kapcsolatban is, hogy hány egészségügyi dolgozó szükséges a különböző ellátások biztosításához. Ezeket is áttekintik, de leszögezte: azt nem tudják megengedni, hogy egy éjszakai ügyeletben 40-60 betegre csak egy ápoló jusson.


A hétfői Napi Gazdaság írt arról, hogy az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) honlapján fellelhető budapesti és Pest megyei baleseti ügyeleti beosztásból kiderül, hogy az érvényes ügyeleti beosztás alapján még mindig a már egy hónapja megszűnt ágyakra irányítják a baleseti sérülteket.


Szócska Miklós azt mondta: a fővárosi ügyeleti rendszerben vannak "átfedések", s ennek a hétnek a feladata lesz, hogy ezeket korrigálják. Hozzátette: az ehhez kapcsolódó észrevételeket és javaslatokat Cserháti Péter helyettes államtitkárral személyesen nézik végig.


Július elseje óta új struktúra szerint működik a magyar egészségügy, amelyben az ÁNTSZ oly módon határozta meg az egészségügyi szolgáltatók területi ellátási kötelezettségeit, hogy ne legyen lefedetlen térség az országban. Egy hónapig, vagyis hivatalosan szerdáig még tart az átmeneti időszak, amelynek során a megszűnő osztályokon is gondoskodnak a betegek ellátásáról, majd esetleges átszállításukról.


A sürgősségi ellátások - változatlanul - az átmeneti időszakot követően is elsőbbséget élveznek. A beteget csak állapotának a stabilizálása után küldhetik tovább egy másik intézménybe.
Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője június végén az MTI-nek azt mondta: minden mentőállomás és mentésirányító csoport megkapta az új beutalási renddel, illetve betegfelvétellel kapcsolatos információkat, a mentődolgozók tudják, hová vihetik a betegeket - tette hozzá.


Az egészségügyi államtitkárság az új struktúráról, az új beutalási rendről és a kezdeti időszak legfontosabb tudnivalóiról június végén részletes tájékoztatást küldött a háziorvosoknak; azt a kormány, valamint az ÁNTSZ honlapján is közzétették.


Ebben a tájékoztatóban arra is kitértek, hogy a központi ágynyilvántartó, az ÁNTSZ, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi, Minőség és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) és az Országos Mentőszolgálat munkatársai több telefonszámon éjjel-nappal fogadják az orvosok hívásait, az új beutalási renddel kapcsolatos kérdéseiket.


Ennek kapcsán Szócska Miklós korábban, az MTI-nek adott interjújában azt mondta: az egészségügyből hiányzott egy ilyen fajta irányítórendszer, ezért központi ágynyilvántartót országos információs központként a jövőben is megtartják, sőt meg is erősítik.

Szerző:

PHARMINDEX Online