Tájékoztató a Zika-vírus járványról és a microcephalia és Guillain-Barré szindróma esetek halmozódásáról

Globális egészségügyi veszélynek minősítette a terjedő Zika-vírust a WHO, és arra figyelmeztet, hogy a járvány robbanásszerűen terjedhet el egész Amerikában. Jelenleg 20 amerikai államban jelentettek megbetegedéseket. A fertőzések nagy része enyhe tünetekkel, olykor tünetmentesen lecseng, de egyeseknél egy ritka bénulásos betegség, Guillain-Barre szindróma alakult ki.

 

hirdetés

Az amerikai kontinensen és a Csendes-óceáni szigetvilág déli területein gyorsan terjedő Zikavírus járvánnyal potenciálisan összefüggő, jelenleg is vizsgálat alatt álló microcephalia, Guillain-Barré szindróma és egyéb neurológiai szövődmények halmozódása miatt a WHO Amerikai Régiója riasztást adott ki, mely szerint a Brazíliában folyó vizsgálatok előzetes eredményei szerint a terhesség első trimeszterében történt Zikavírus fertőződés esetén fennáll a microcephalia és egyéb congenitális rendellenességek kialakulásának veszélye.

Az említett vizsgálat mellett folyik a Guillain-Barré esetek kivizsgálása is. 2015. december 31-ig 13 ország jelentett honi eredetű Zikavírus fertőzést az amerikai kontinensen. Jelen összefoglaló tartalmazza az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) által készített kockázatelemzést a betegség EU-ban történő terjedésének rizikójáról, az érintett területekre történő utazáshoz köthető kockázatról és mindezek csökkentésének lehetőségéről. 

A Zikavírus-járvány gyors terjedéséhez a vírus továbbadásában szerepet játszó, a régióban széleskörűen elterjedt Aedes aegypti és Aedes albopictus vektorok járulnak hozzá. A 2013-2014-ben Francia Polinéziában észlelt Zikavírus-járvány kapcsán 8750 gyanús megbetegedést regisztráltak, melyek közül 383 laboratóriumi vizsgálattal igazolt volt. Megbetegedéseket jelentettek ezen kívül még Új-Kaledóniában, a Cook-szigeteken, a Húsvét-szigeten (ez utóbbi helyen azonosított vírus magas homológiát mutatott a francia polinéziai vírusal).

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) 2016. január 21-én frissítette ajánlását a Zika-vírus fertőzéssel érintett területre utazók számára. Az ECDC ajánlásával egybehangzóan azt javasoljuk valamennyi külföldi utazásra készülő várandós, illetve gyermekvállalást tervező nőnek, hogy utazás előtt tájékozódjanak, érintett-e a célország a Zika-vírus járványban. Ha igen, azaz az érintett országban aktuálisan a vírus intenzíven terjed vagy szórványos megbetegedéseket észleltek (lásd táblázat), fontolják meg az utazás elhalasztását, különösképpen azokon a területeken, ahol a Zika-vírus járvány intenzíven terjed. (Az aktuális járványügyi helyzetről az ÁNTSZ illetve az Országos Epidemiológiai Központ honlapján találhatók a legutóbb közzétett információk.) Amennyiben mégis sor kerül a fertőzött területen való tartózkodásra, fordítsanak kiemelt figyelmet a szúnyogcsípések megelőzésére.

Brazíliában a Zika-vírus fertőzéssel térben és időben összefüggően nagyszámú microcepháliával született újszülöttet regisztrálnak. A Zika-vírus terjedéssel sújtott országokban a fertőződés elkerülésének egyedüli módja a szúnyogcsípés elleni védekezés. Az egyéni védekezés jelentősége kiemelten fontos a várandós, illetve gyermekvállalást tervező nők esetében.  A betegség megelőzésére nem áll rendelkezésre védőoltás, nincs célzott terápia.

2015. november 17-én a brazil egészségügyi hatóságok bejelentették, hogy két olyan Paraíba állambeli várandós nő magzatvíz mintájában igazolták Zikavírus RNS jelenlétét, akik esetében foetalis microcephaliát állapítottak meg. A két asszony a 18. és 19. gesztációs héten Zikavírus fertőzésnek megfelelő tüneteket mutatott, a magzatvízből RT-PCR-rel Zikavírus genomot azonosítottak, a 20. terhességi héten végzett ultrahang magzati cerebralis calcifikációt mutatott, majd a 28. héten megismételt vizsgálat microcephaliát véleményezett. A 28. héten vett anyai vizelet és szérumminták Zikavírus negatívak voltak, azonban az amnionfolyadék mintájában a víruskópiaszám 10 000-szerese volt az akut Zikavírus fertőzés és exanthema esetén észlelhető vérben általában kimutatott kópiaszámnak.
November 28-án Zikavírus genomot igazoltak egy Pará államban microcephaliával és egyéb veleszülett rendellenességekkel világra jött újszülött vér- és szöveti mintáiból. Az újszülött a születés után 5 perccel elhunyt.  

November 24-én Francia Polinézia egészségügyi hatóságai magzatok és újszülöttek körében észlelt legalább 17 esetet számláló szokatlan központi idegrendszeri malformációk halmozódásáról számoltak be a 2014-2015-ös időszakra vonatkozóan. A vizsgálatok jelenleg is zajlanak, de a Zikavírus-járvánnyal időben egybeeső esetek miatt a hatóságok azt feltételezik, hogy a microcephaliás esetek összefüggésben lehetnek a Zikavírus-járvánnyal, az anyák feltételezhetően terhességük első vagy második trimeszterében fertőződhettek. 

Guillain-Barré szindróma  
A Francia Polinéziában észlelt Zikavírus-járvány során jelentett 8750 gyanús eset közül 74 beteg esetében regisztráltak neurológiai vagy autoimmun tünetegyüttest a Zikavírus fertőzésnek megfelelő kórkép kialakulása után néhány nappal. A 42 esetben Guillain-Barré szindrómának véleményezett kórkép közül 37 betegnek volt vírusinfekciónak megfelelő tünete. Brazíliában 2015. január és július között 121 neurológiai tünetekkel vagy Guillain-Barré szindrómával járó kórképet jelentettek. Minden megbetegedést kiütéses tünetek előztek meg és Brazília észak-keleti államaiban regisztrálták őket.

Az alábbi linken megtalálható az ECDC térképe azon országokról, ahol az előző 9 hónapban Zikavírus cirkulációt észleltek:

http://ecdc.europa.eu/en/healthtopics/zika_virus_infection/zika-outbreak/Pages/Zikainformation-travellers.aspx

 

Szerző:

PHARMINDEX Online