TANDEM konzorcium: a diabetes és tuberculosis kapcsolatának elemzése

A 2-es típusú diabetes egyre növekvő veszélye súlyos fenyegetést jelent a globális tbc-kontroll számára. 2035-re a diabetessel élők száma a világon közel 592 millió lesz. Jelenleg a diabeteses betegek több mint 80%-a szegény, vagy közepes jövedelmű országokban él, és a betegség már a fiatalabb korosztályokat is érinti. A diabetesesek körében 3-szor gyakoribb a tbc kialakulásának valószínűsége – mint a nem cukorbetegek között. Emellett jelenleg már több a tbc és diabetes együttes előfordulása, mint a tbc melletti HIV-fertőzések száma.

hirdetés

A tbc és a diabetes közötti kapcsolat feltárása és megértése alapvető kérdés a két epidémia kezelésében, menedzselésében. 2011-ben a WHO valamint az International Union Against Tuberculosis and Lung Disease Awareness szervezet kollaborációba kezdett a két betegség ellátását, gondozását illetően. Hasonlóképpen az International Diabetes Federation is felismerte a kérdés fontosságát, és erőfeszítéseket tesz a probléma megoldására. Sok megválaszolatlan kérdéssel kell egyelőre szembenéznünk. Lássuk, melyek ezek!

1. A tbc-betegek diabetes-szűrése javítaná a felismerést, a korai kezelést, és a diabetes szekunder prevencióját. Ez általában nem rutinszerű szűrés, optimuma és költséghatékonysága még nem ismeretes.

2. A diabetes mellett több a tbc-vel kapcsolatos kezelési hiba, relapszus és halálozás. Az viszont nem ismert, hogy az optimális glukózkontroll javítja-e a tbc-komorbiditás kimenetelét.

3. A glukózkontroll elérése azért sem ismert, mert a tbc – és az antituberkulotikumok is gátolják a társult diabetes glukózkontrollját (pl. a rifampicin növeli a legtöbb orális antidiabetikum metabolizmusát).

4. Jelenleg nincs olyan vizsgálat, amely az újonnan diagnosztizált diabeteses betegek kezelési szükségleteit elemzi – ha már a tbc-kezelés befejeződött. Tbc-s betegek diabetesének azonosítása szűrés révén más jellegű lehet, mint az általános populációban végzett diabetes-szűrés (más a súlyosság, mások a szövődmények és a cardiovascularis kockázat). Más az életmódi változtatások igénye, valamint más lipidcsökkentő, antihipertenzív és egyéb gyógyszerek szükségesek.

5. Patofiziológiai szempontból kevés a jelenlegi tudásunk a diabeteses betegek tbc-vel kapcsolatos nagyobb érzékenységét illetően. Pl. gyakorol-e hatást a diabetes egyes sejttípusok megváltozott funkcióján keresztül (makrofágok, adipociták, T-sejtek). Ezek a hatások genetikusan determináltak, illetve befolyásolja őket a hiperglikémia, vagy mindkét hatás egyidejűleg érvényesül.

2013 áprilisában, Londonban a szakértők bejelentették a TANDEM konzorcium indulását, amelynek fő célja a fenti kérdések hosszú távú megoldása lenne egészségpolitikai szinten, a betegek kezelésében, és két betegség összefüggései alapvető mechanizmusainak megértésében.

A TANDEM legfontosabb célkitűzése a tbc-s betegek diabetes szűrésének optimalizált kidolgozása és fordítva, tehát a diabetesesek megfelelő tbc-szűrése. A TANDEM a tbc és diabetes egyidejű kezelésére is kíván fókuszálni, a különböző terápiás stratégiák igényeinek, kivitelezhetőségének és költséghatékonyságának tisztázása révén. Egy pragmatikus szemléletű klinikai vizsgálat lenne szükséges, melyben szerepet kapna az intenzív életmódi tanácsadás a diabetest illetően, a gyakoribb glukóz-monitorozás, és a tbc-kezelés alatti glikémiás kontroll. A TANDEM definiálni kívánja a diabetes kontroll, a kacsolódó tbc-kezelés, a 2 éves relapszus arány és a diabetes hosszú távú kezelésének szükségleteit. A vizsgálat négy országban fog zajlani (Peru, Románia, Dél-Afrikai Köztársaság, Indonézia) egymástól jelentősen eltérő demográfiai és gazdasági viszonyok mellett, egyetlen kapocs, hogy mindegyik országban magas a diabetes prevalencia és a tbc betegségterhe.

A TANDEM genetikai vizsgálatok végzését is menedzseli majd, a különböző, genom-szintű variációk tekintetében, ahol a 2-es típusú diabetes iránti érzékenység növekedése tbc magasabb kockázatával társul, és a ritka genetikai variánsok mindkét betegséget érintik.

http://www.thelancet.com/journals/landia/article/PIIS2213-8587%2814%2970011-7/fulltext?_eventId=login

Szerző:

PHARMINDEX Online