Terápiás beteg-együttműködést növelő technológiák

Kutatások igazolják, hogy napjainkban a betegségek a krónikus kórképek irányába tolódtak el. A hosszan tartó kezelések sikerének alapja, a megfelelő terápiás módszer kiválasztásán túlmenően, a beteg közreműködési készségének alakulása is. Hazánkban sajnálatos tapasztalat, hogy a krónikus betegségekben szenvedő betegeknek csak 40%-a tartozik abba a csoportba, akik megfelelő módon működnek együtt kezelőorvosaikkal a terápia során.

hirdetés

„A terápiás beteg-együttműködést növelő technológiák kutatása, valamint a szükséges technikai eszközrendszer, szolgáltatáscsomag kialakítása és piacra vitele” elnevezésű támogatott K+F projekt lezárásáról. A GOP-1.2.1-11-2012-0007 sz. projekt 2012.06.01-én indult és 2014.03.31.-én fejeződött be.

Projektünk keretében egy olyan korszerű és komplex megoldást fejlesztettünk ki, amely a legmodernebb informatikai, infokommunikációs megoldást használva, „intelligens” állapotmonitorozó eszközöket, valamint figyelő-figyelmeztető eljárásokat alkalmaz az együttműködés javítása érdekében, továbbá naprakész beteg-követési lehetőséget (gyógyszerszedés, mérési eredmények stb.) biztosít az orvos számára is.

A 7 hónapos vizsgálati időszak alatt 80 orvos 800 betege (új gyógyszerszedő, ill. krónikus terápiát alkalmazó egyaránt) használta a rendszert és az automatikus adattovábbításra alkalmas monitorozó eszközöket (vérnyomás-, vércukorszint mérő). A rendszer keretét egy korszerű portálmegoldás alkotja, ahol az orvosok és a betegek folyamatosan tudják követni, kezelni a betegséghez kapcsolódó legfontosabb adataikat. (Kezelőorvos terápiás előírásai, vizitek, terápiaváltások, gyógyszerbeszedés, betegnapló vezetése, mérési eredmények, grafikonok stb.)

A PC-s portálalkalmazás mellett mobiltelefonra is kifejlesztettük a kezelő képernyőket, mellyel az alkalmazás szolgáltatásainak elérése személyi számítógép nélkül is biztosított. Kétféle intelligens mérőeszközt kapcsoltunk a megoldáshoz, amelyek GPRS és Bluetooth összeköttetés segítségével automatikusan küldik a mért adatokat a központi adatbázisba, ahol az adatok egyedi kiértékelésén alapuló elemzése történik.

Az alkalmazást finoman hangolható jelzőrendszer működtetésére is felkészítettük. A beteghez rendelt személyek részére (orvos, hozzátartozó) e-mail vagy SMS figyelmeztetést tudunk küldeni, amennyiben a mért értékek lehetséges problémát jeleznek a beteg állapotában, együttműködésében. Idős szeretteikért aggódó családtagok számára, vagy akár magánklinikák szolgáltatási színvonalának emelésére egyaránt alkalmas ez a megoldás, hogy csak néhány példát említsünk a lehetséges alkalmazási területek közül.

Az akkreditált Alliance Informatikai és Innovációs Klaszter tagvállalatai és együttműködő partnerei veszprémi székhellyel projekttársaságot hoztak létre BEKUTA Beteg-együttműködést Kutató és Fejlesztő Kft. elnevezéssel. A társaság az Új Széchenyi Terv támogatási rendszeréhez tartozó „Akkreditált innovációs klaszterek közös technológiai innovációjának támogatása” elnevezésű konstrukcióban a projekt megvalósítására 264.853.000 Ft támogatást nyert el 2012-ben. A projekt összes költsége 495 millió Ft volt.

Szerző:

PHARMINDEX Online