Több forrás lesz a szakorvosok ösztöndíjaira

A tavalyi 3,9 milliárd forinttal szemben idén már mintegy 6,9 milliárd forint áll rendelkezésre a fiatal szakorvosok itthon tartását célzó programokra.

hirdetés

 

Azoknak a listáját, akik idén első körben nyertek valamelyik ösztöndíjprogramban, a napokban hozták nyilvánosságra. E szerint több mint kilencszázan kértek és kaptak támogatást; ők a folyósítás alatt, majd a szakvizsgát letéve az ösztöndíjas időszakkal megegyező ideig vállalták, hogy Magyarországon, állami intézménynél dolgoznak, és nem fogadnak el hálapénzt.

A szakorvosjelöltek 2011 óta élhetnek a Markusovszky-ösztöndíjprogram lehetőségével, ami havonta nettó százezer forint juttatást jelent a fizetésen felül. Az előbbi támogatást mostantól 557-en, az utóbbit tizenöten kapják. Rajtuk kívül három leendő házi gyermekorvosnak és három sürgősségi szakorvosjelöltnek ítéltek meg ösztöndíjat, ezek összege már havi nettó kétszázezer forint. Ugyanennyit kap havonta mostantól a hiányszakmás ösztöndíj 339 nyertese is. A rezidensösztöndíjakat az elmúlt években már csaknem 3400 fiatal orvos vehette igénybe.

Ez évtől – felmenő rendszerben, egyelőre öt éven át – azok is megkaphatják a korábbi ösztöndíjukkal megegyező kiegészítő támogatást, akik már megszerezték a szakvizsgát. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint eddig 328 orvos számára kapták meg ezt a kiegészítő juttatást a kórházak. A szakorvosképzést tavaly júliustól alakították át oly módon, hogy a rezidensek felmenő rendszerben nem egy-egy konkrét kórházzal, egyetemmel, hanem az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központtal (ENKK) szerződnek, és illetményüket is központi költségvetési forrásból biztosítják. Az ENKK a napokban hirdetett pályázatot a kórházaknak a kiemelt orvosi szakmák (idegsebészet, plasztikai és égéssebészet, honvéd-, katasztrófa- és rendvédelem-orvostan) keretszámainak betöltése érdekében. Erre április 4-ig jelentkezhetnek a kórházak.

Magyar Idők

Szerző:

PHARMINDEX Online