Több gyógyszerészi szervezet összefogása a várható átmeneti gyógyszerhiány minimalizálása érdekében

Budapest, 2011. szeptember 13., kedd (MTI) - Az országos tiszti főgyógyszerész szerint az október 1-jei jelentős árcsökkenések miatt egyes gyógyszerekből szeptember végén valóban lehet átmeneti készlethiány, annak elkerülésére azonban egyeztetéseket kezdett a gyógyszerészi kamara. A köztestület elnökének közlése szerint az eddigi visszajelzések pozitívak, így sikerülhet jelentősen mérsékelni a prognosztizált hiányt.

hirdetés

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) korábbi közlése szerint októbertől jelentősen csökken több gyógyszer, többek között vérnyomás- és koleszterinszint-csökkentők, antidiabetikumok, antidepresszánsok, valamint onkológiai szerek ára.

Az OEP július végén számolt be arról, hogy életbe lépett a "generikus", vagyis az azonos hatóanyagú készítmények piacra jutását módosító szabályozás, amely által az emberek sokat spórolhatnak, ha az azonos hatóanyagú készítmények közül a legkedvezőbb árú és támogatású úgynevezett preferált gyógyszereket kérik a patikákban.

Az új szabályok szerinti első eljárás során a gyógyszergyártók 458 termékre nyújtottak be átlagosan 25 százalékos árcsökkentést. Ennek eredményeként egyes vérnyomáscsökkentőkért vagy koleszterinszint-csökkentő gyógyszerekért a betegeknek dobozonként akár ezer forinttal is kevesebbet kell majd fizetniük, mint korábban - hangsúlyozta az OEP. Októbertől több gyógyszer, többek között vérnyomás- és koleszterinszint-csökkentők, antidiabetikumok, antidepresszánsok, valamint onkológiai szerek ára jelentősen csökkenhet.

A Magyar Hírlap a hétfői számában arról írt, hogy az OEP és a gyártók közötti ártárgyalások nyomán az olcsóbbá váló medicinákból rendre átmeneti hiány alakul ki a patikákban. Ennek az az oka, hogy a gyógyszertárak a finisben igyekeznek megszabadulni a majdan csökkentett árú készleteiktől, hogy ne érje őket veszteség. Ezért a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) már szeptember utolsó napjaitól szorgalmazná a csökkentett árú készítmények patikai készletezését.

A Magyar Nemzet keddi cikke szerint a kamara az egészségügyért felelős államtitkárságot és az OEP-et is megkereste az ügyben. A kamara egyúttal azt is szorgalmazta: hozzanak olyan jogszabályt, amely kötelezi a gyártókat a korábbi áron vásárolt, de el nem adott készítmények visszavételére, így sem a nagykereskedőknek, sem pedig a patikusoknak nem származna káruk az árváltozásból.

Bódis Lászlóné országos tiszti főgyógyszerész az MTI-nek kedden azt mondta: a korábbi tapasztalatok alapján természetes, hogy amennyiben bizonyos gyógyszerek beszerezhetősége sokkal olcsóbb lesz, akkor azokból nem fog nagyobb készletet rendelni a gyógyszertár. Ezzel együtt viszont jellemzően a betegek sem veszik meg előre gyógyszeradagjukat, ha egy hét múlva olcsóbban juthatnak hozzá ahhoz.

A gyógyszerészek képviselői ezért egyeztetéseket kezdtek a nagykereskedőkkel, hogy még egy hétig se legyen gond a betegek gyógyszerellátásában - mondta az országos tiszti főgyógyszerész.

Horváth Tamás, az MGYK elnöke az MTI-nek elmondta: megkeresték a magyarországi gyártói szervezeteket és a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségét. Azt indítványozták, hogy az október elsejei árváltozásban érintett készítményeket a gyógyszerbeszerzések során a patikák már szeptember utolsó időszakában az októberi kondíciókkal szerezhessék be.

A nagykereskedők szövetsége és a generikus gyártói szervezet is támogatta a kamara javaslatát. A többi szervezettől egyelőre nem érkezett válasz, de Horváth Tamás bízik abban, hogy hamarosan ők is pozitívan reagálnak.

Az MTI az egészségügyért felelős államtitkárságot is megkereste az ügyben. Mint írták, a szaktárca támogatja a betegek folyamatos és biztonságos gyógyszerellátását elősegítő kezdeményezéseket. Így azt is, amely arra irányul, hogy az adott árcsökkentési eljárás hatályba lépése előtt a "készletleértékelődési kockázat" miatt a gyártók, nagykereskedők az új áron biztosítsák a gyógyszert a gyógyszertárak részére - közölte az államtitkárság, hozzátéve: minden további intézkedés olyan jogszabályi módosításokat igényel, amelyek gazdasági, minőségbiztosítási hatásainak pontos megismerése szükséges.

Szerző:

PHARMINDEX Online