Direkt oralis antikoagulánsok napi kétszeri vagy napi egyszeri adagolása: szisztematikus áttekintés és metaanalízis

Egy új elemzés a DOAC-ok napi egyszeri, illetve napi kétszeri adagolását alkalmazó kezelés terápiás hatásának összehasonlítását tűzte ki célul major orthopédiai műtétek (MOS), nem valvuláris eredetű pitvarfibrilláció (NVAF), vénás thromboembolia (VTE) és akut koszorúér szindróma (ACS) esetén.

hirdetés

A DOAC-ok alkalmazása NVAF-betegek szisztémás embóliájának prevenciójára, major orthopédiai műtét után VTE prevenciójára, akut VTE kezelésére és – korlátozott mértékben – ACS utáni atherothromboticus események megelőzésére is javallott. A nagy betegszámú fázis 3 klinikai vizsgálatok eredményei alapján az amerikai és európai gyógyszerhatóságok több DOAC-ot engedélyeztek, köszönhetően a hatóanyagok kedvező hatásossági és jobb biztonságossági profiljának, összehasonlítva a K-vitamin antagonistákhoz (VKA) és alacsony molekulasúlyú heparinhoz (LMWH). A fázis 3 vizsgálatokban alkalmazott adagolási rezsimek alapja a molekula farmakokinetikai tulajdonságai, illetve a fázis 2 vizsgálatok különböző adagolási frakcionálásai voltak. Így a molekulától és a javallattól függően az ajánlott adagolási rend et napi egyszeri (QD) vagy napi kétszeri (BD) adagolás szerint változik.

Farmakokinetikai modellek szerint a  napi egyszeri (QD) adagolás a compliance-t, a  napi kétszeri ( BID )adagolási rend pedig a plazmakoncentrációk stabilitását javíthatja, de a QD és BID adagolási rendek alkalmazásának klinikai hatása továbbra sem tisztázott. A fázis 2 klinikai vizsgálatok ugyanakkor nem rendelkeztek elegendő statisztikai erővel, hogy a QD és a BID adagolási rend kimenetelei között statisztikai különbséget tárjanak fel. Egy korábbi metaanalízis a thrombosisos események prevenciójában a BID adagolás lehetséges előnyét támasztotta alá a QD adagolással szemben, de ezek a becslések az indirekt összehasonlítás miatti inkonzisztencia következtében tévesek is lehettek. A szerzők ezen felül több hatóanyagot vizsgáltak attól függően, hogy a betegek napi egyszer vagy kétszer alkalmazták a gyógyszert, és az elemzésben csak egyetlen indikációt - a pitvarfibrillációt - vették figyelembe. A különböző DOAC adagolási rendeket értékelő nagyszámú fázis 2 vizsgálat lehetővé teszi a BID és QD adagolási rend thrombotikus és vérzéses eseményekre gyakorolt terápiás hatásának pontos becslését.

A jelen kutatás célja tehát a napi kétszeri és napi egyszeri adagolású DOAC-kezelések közvetlen összehasonlításából rendelkezésre álló adatok összegzése. A hatásossági kimenetel a major thromboticus események előfordulása volt (indikációtól függően proximalis mélyvénás thrombosis vagy pulmonalis embolia, stroke vagy myocardialis infarktus, illetve súlyos ismétlődő ischaemia). A fő biztonságossági kimenetel a major vérzés volt.

A kutatók 12 vizsgálatot vontak be az elemzésbe, amelyekben összesen 10 716 beteg vett részt. A vizsgálatokban 24 féle adagolási rend került összehasonlításra. Major thromboticus eseményről BID adagolási rend szerint kezelt betegeknél 188/4825 esetben, QD adagolási rend esetén 177/4809 esetben számoltak be (RRBID/QD = 1.06, 95% IC 0.86–1.30). Major vérzések esetében ez az arány 204/5306 beteg, illetve 198/5314 beteg volt (RRBID/QD = 1.02, 95%IC 0.84–1.23). Az alcsoport elemzésekben a DOAC hatásmechanizmusa, a DOAC javallat tekintetében az adott DOAC-ok között nem volt különbség a thrombosis vagy a major vérzések gyakoriságára vonatkozóan. Ezzel összhangban nem volt összefüggés a DOAC felezési ideje és a major thrombosisos események, illetve major vérzések relatív kockázata között.

Hatásmechanizmusok alapján a direkt oralis antikoagulánsok két csoportba sorolhatók: direkt reverzibilis thrombin inhibitorok (dabigatran) és Xa faktor inhibitorok (apixaban, darexaban, edoxaban, letaxaban, rivaroxaban). Néhány gyógyszermolekula az aktív hatóanyag prodrug-ja (dabigatran és darexaban). A DOAC-ok oralis biohasznosulása széles skálán mozog: a dabigatran esetében 6%, a rivaroxaban esetében 80-100%. A felezési idők 5 és 18 óra között vannak. A fázis 3 vizsgálatokban értékelt adagolási rendek kiválasztásában több szempont is szerepet játszott.

A dabigatran esetében a QD adagolási rend nagyobb csúcs-mélyponti különbséggel volt összefüggésben, mint a BID adagolás, de a hatásosság és a vérzések gyakorisága megközelítőleg azonos volt. A QD adagolású dabigatrant a vérzéskockázat minimalizálása miatt választották ki VTE prevenciójára, a BID adagolású dabigatrant pedig akut VTE kezelésére választották a VTE akut fázisa alatti visszatérő VTE magas kockázata miatt.

A rivaroxaban esetében nagy mennyiségű kutatási eredmény, a fázis II vizsgálatok farmakológiai modellezése és populációelemzése igazolta, hogy a napi egyszeri (QD) adagolás nem növeli a betegeknél a vérzés és a thrombus progresszió kockázatát VTE esetén. A pitvarfibrillációs indikációban következtetéssel ugyanezt a dózist alkalmazták, viszont a fázis 3 ACS vizsgálathoz a farmakokinetikai és farmakodinámiás profil alapján a rivaroxaban napi kétszeri (BID) adagolását választották.

Az apixaban BID adagolási rendjét NVAF kezelésében az expozíció-válasz populációs farmakokinetikai elemzése alapján választották ki, az apixaban 2,5 mg BID adagolását pedig az APROPOS vizsgálat eredményei (az elsődleges kimenetel- beleértve a VTE események és bármely okból bekökevetkező halál- gyakoriságának nem szignifikáns emelkedése a QD adagoláshoz képest) támasztották alá.

Az edoxaban BID adagolása esetén egy fázis 2 NVAF vizsgálatban a vérzések gyakoribbak voltak, mint QD adagolási rend esetén, ezért a fázis 3 vizsgálatban minden vizsgált indikációban a QD adagolást alkalmazták.

Ezek az eredmények kérdéseket vetnek fel a hagyományos farmakokinetikai felfogásokkal kapcsolatban. A  napi kétszeri (BID) adagolási rend elméletileg minimalizálja a plazmakoncentrációk napi fluktuációit, ez által csökkentve a vérzési kockázatot, illetve hozzájárul a megfelelő – thrombosis kialakulását megakadályozó - csúcsplazmakoncentráció fenntartásához, de a klinikai kimenetelre gyakorolt hatás továbbra sem bizonyított. A való életben a hatásosság/biztonságosság értékelését a betegadherencia is befolyásolja. Közismert, hogy a napi egyszeri (QD) adagolási rend előnyösebb a betegadherencia szempontjából, mivel a bevett adagok aránya annál magasabb, minél kisebb az adagolás gyakorisága.

További fontos szempont, hogy a jelenleg alkalmazott adagolási rendek meghatározásának alapja expozíció-válasz regresszióanalízis vagy fázis 2 vizsgálatok eredményei voltak, amelyek általánosságban nem tudták kimutatni a thromboticus és major vérzéses események kismértékű, de releváns különbségeit, így a QD és BID adagolási rendek viszonya vitatott maradt.

A randomizált, fázis 2 vizsgálatok direkt összehasonlítását alkalmazó metaanalízis alátámasztja a napi egyszeri ( QD)  és napi kétszeri (BID) adagolási rendben alkalmazott DOAC-ok hasonló biztonságosságát és hatásosságát a különböző indikációkban. Ezek az eredmények ebben a formában megkérdőjelezik néhány elfogadott adagolási rend létjogosultságát, ugyanakkor valós betegpopulációkra nem alkalmazhatóak, mivel nem jóváhagyott adagolási rendekre támaszkodnak.  Az ismert, randomizált klinikai vizsgálatokban szelektált betegek vettek részt, akiknek compliance-e magas volt. A kérdés megválaszolásához nagy betegszámú, való életbeli vizsgálatokra lenne szükség, amelyek összehasonlítják a különböző adagolási rendeket.

 

Forrás: S. Mainbourg,M. Cucherat,S. Provencher,L. Bertoletti,P. Nony,F. Gueyffier,P. Mismetti,C. Grange,I. Durieu,R. Kilo,S. Laporte,G. Grenet,J.-C. Lega

Twice- or Once-Daily Dosing of Direct Oral Anticoagulants, a systematic review and meta-analysis

Thrombosis Research 197 (2021) 24–32

Szerző:

PHARMINDEX Online