Új kutatási eredmények a krónikus vírusfertőzések terápiájában

Egy új kutatás közelebb vihet a HIV és más vírusfertőzések, mint például a limfómák kialakulásával összefüggésben lévő Epstein-Barr fertőzés sikeres gyógyításához.

hirdetés

Bizonyos fertőzések - mint a HIV - nem gyógyíthatók meg vírusellenes szerekkel, mert a vírus "elrejtőzik" az immunrendszer elől. A Monash Biomedicine Discovery Institute és a Walter and Eliza Hall Institute munkatársai által vezetett nemzetközi kutatócsoport felfedezte, hogy az ölő T-sejtek képesek megtalálni ezeket az elrejtőzött fertőzött sejteket, és el tudják őket pusztítani. A felfedezés, amelyet a Nature Immunology folyóiratban tettek közzé, új lehetőséget teremthet a krónikus vírusfertőzések, így a HIV gyógyításában is.

A kutatás vezetője szerint ezek a T-sejtek megtalálhatóak a szervezetben már a fertőzés alatt is, de szükség van a mennyiségük és aktivitásuk növelésére ahhoz, hogy a krónikus fertőzéseket képesek legyenek eradikálni. "Most első alkalommal igazoltuk, hogy léteznek ilyen speciális T-sejtek, amelyek képesek a nyirokszövet bizonyos részeibe elvándorolni, és az ott található fertőzött sejteket elpusztítani."

Bár a HIV-fertőzés antiretrovirális gyógyszerekkel való kezelése nagyon hatékony, a terápia élethosszig tart, és maga a betegség még mindig gyógyíthatatlan. Más fertőző betegségek, mint például a mirigylázat okozó Epstein-Barr vírus ugyancsak képes "elrejtőzni", és hosszú évekig fennmaradni, de aktiválódik, amikor az immunrendszer valami miatt legyengül.

A kutatók felfedezték, hogy ezek a speciális T-sejtek, amelyeket follikuláris ölő T-sejteknek neveznek, be tudnak jutni a nyirokszövetben lévő "búvóhelyekre", ahol a vírusok elrejtőznek. Ezeket a búvóhelyeket B-sejt follikulosoknak nevezik.

A Monash Biomedicine Discovery Institute másik munkatársa szerint "ez a felfedezés segíteni fog, hogy új kezeléseket fejlesszünk ki, amelyek többféle infekció, így a HIV gyógyítására is alkalmasak lehetnek. Új terápiás mód kidolgozására az egyik lehetőség az, hogy ezeket a speciális T-sejteket bejuttatják a betegek szervezetébe, a másik pedig, hogy olyan fehérjékkel kezeljük a betegeket, amelyek hatására ezek a T-sejtek a megfelelő helyekre vándorolnak.

A kutatás vezetője reméli, hogy ilyen kezelésekkel végzett klinikai vizsgálatokra öt éven belül sor kerülhet.

Drug Discovery & Development

Szerző:

PHARMINDEX Online