Újabb eredmények szerint a nausea gyakorisága összefügg a migrén súlyosságával, a rohamok lezajlásával (kivonat)

Washington, 2011. június 2.Az USA National Headache Foundation által támogatott Landmark American Migraine Prevalence and Prevention (AMPP) Study, a világon jelenleg a legszélesebb körű migrén- és fejfájás vizsgálat. Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy a migrénnel kapcsolatos gyakoribb nausea az erősebb fájdalommal is összefügg, és a migrénes roham kimenetele is rosszabb, mint azon betegeken, akiken csekélyebb a nausea előfordulása.

hirdetés

A gyakori hányinger előjelző tünet is egyben arra nézve, hogy a beteg elégedett-e kezelésével, és hétköznapi tevékenységeit mennyire képes végrehajtani. Az eredmények az amerikai Fejfájás Társaság idei kongresszusán (53rd Annual Scientific Meeting of the American Headache Society (AHS)) kerülnek bemutatásra. Úgy tűnik, hogy a nausea kezelése csökkentheti bizonyos EM- (epizodikus migrénes) betegeken a migrénes roham lezajlásának súlyosságát. Nőkben a hányinger kísérő tünetként gyakoribb, mint férfiakban (52,6% vs. 39,3%).

"Az eredmények arra utalnak, hogy migrénes betegek milliói, akik migrénes rohama háyningerrel is jár, kevésbé javulnak és nehezebben, a terápia ellenére” - nyilatkozza Dr. Richard B. Lipton, vizsgálatvezető professzor (Saul R. Korey Department of Neurology at the Albert Einstein College of Medicine, és a new-york-i Montefiore Hospital Headache Unit igazgatója.) "Egyes betegek, éppen a hányinger miatt nem veszik be tablettáikat. A hányinger ilyen értelmű szerepének felismerése révén egyes epizodikus migrén esetekben jobban kézben tudjuk tartani majd a terápiát.”

Az epizodikusan zajló migrén (EM) egyike a leggyakoribb krónikus fájdalmaknak, az USÁ-ban több, mint 29,5 millió beteget érint, nőkben háromszor gyakoribb, mint férfiakban. Szomorú adat, hogy még a múlt évben is, a betegeknek kevesebb, mint fele került orvosi ellátásra.

A bemutatott AMPP vizsgálatban, a gyakori nauseában szenvedő EM betegek számos egyéb tünetet is gyakrabban észleltek, mint pl.:

• Féloldali fájdalom a fejben

• Robbanásszerű vagy pulzáló fájdalom

• Fény-, hang- és szagérzékenység

• Étvágycsökkenés

• Nyakfájdalom

• Melléküreg-fájdalom

"Az eredmények arra is rámutattak, hogy szorosabb kommunikáció szükséges a betegek és az egészségügyi dolgozók között, éppen azért, hogy migrénes betegek esetén a roppant módon legyengítő hányinger megoldására találjunk lehetőségeket” – említi Robert Dalton, a National Headache Foundation igazgatója.

A vizsgálatban részt vevő betegek a kezeléssel is kevésbé voltak elégedettek:

• kevésbé voltak elégedettek a gyógyszerelés hatásosságával,

• több mellékhatást észleltek,

• úgy érezték, hogy a gyógyszeres kezelés rontotta napi tevékenységüket, szociális beilleszkedésüket, családi életüket, szabadidős programjaikat.

Szerző:

PHARMINDEX Online