Vérből izolált immunsejtek segíthetik a melanoma kezelését

Egy új eljárás kliniaki vizsgálata során metasztatikus melanomában szenvedő betegeknél drasztikus tumorregressziót tapasztaltak. Az új eljárás alapja az adaptív sejttranszfer technológia, amely során a betegektől gyűjtött immunsejteket infúzió formájában a tumor kezelésére alkalmazzák.

hirdetés

Ezidáig viszont ezeket a sejteket csak szolid tumorokból tudták begyűjteni, ami invazív beavatkozást igényelt, és nem minden esetben volt megoldható. Most a Center for Cancer Research kutatói kifejlesztettek egy eljárást a tumorreaktív és mutációspecifikus immunsejtek azonosítására. Mivel ez az eljárás nem igényel sebészeti beavatkozást, és a segítségével azonosíthatók azok a T-sejtek, amelyek felismerik az adott beteg daganatára specifikus proteineket, a kutatócsoport szerint az eredmények sokkal több beteg számára tehetik elérhetővé az adaptív sejttranszfert és más perszonalizált immunterápiákat.

A kutatók öt, 4-es stádiumú melanómában szenvedő beteg vérét vizsgálták, akiken később elvégezték az adaptív sejttranszfert ún. tumorinfiltráló limfociták (TIL) segítségével. A kutatás során a CD8+ típusú sejtekre koncentráltak, amelyek felszínén a PD-1 nevű fehérje expresszálódik. Egy korábbi vizsgálatban a kutatócsoport kimutatta, hogy a CD8+ PD-1 sejtek megbízhatóan felismerik és megtámadják a tumorsejteket. Ebben a vizsgálatban a kutatók egy új, perszonalizált szűrési eljárást alkalmaztak azoknak az immunsejteknek az azonosítására, amelyek felismerik a daganatspecifikus mutációk által termelt proteineket (neoantigének).

A szűrési eljárás során először azonosítják az egyes genetikai mutációkat a betegek tumormintáiban, majd létrehoznak egy egy adatbázist az ún. minigének számára. Ezt követően a beteg véréből nyert immunsejteket elegyítik a minigének által termelt proteinekkel, ezáltal azonosítják azokat az immunsejteket, amelyek reagálnak az egyes neoantigénekre. Ezzel az eljárással a kutatók az öt beteg közül négy esetében találtak neoantigén-reaktív sejteket ebben a CD8+ PD-1+ T-sejt alcsoportban.

A kutatás vezetője szerint "egy tumor számos antigént expresszálhat, amit az immunsejtek felismernek, ezek egy része mutáció eredménye, mások pedig kizárólag a tumorsejten jelennek meg. Az már ismert volt, hogy a tumorreaktív sejteket a daganatból lehet izolálni, de ezzel az új módszerrel közvetlenül a vérből izolálhatók ezek a sejtek."

Ennek a módszernek tehát a legfőbb előnye, hogy segítségével elkerülhető az invazív beavatkozás. A kutatók most azt vizsgálják, hogy hogyan tudják más típusú - például gasztrointesztinális - daganatok esetén is alkalmazni ezt az eljárást.

Eurekalert

Szerző:

PHARMINDEX Online