Világszerte egyre több a felső légúti infekció!

A felső légúti traktus infekcióinak újabb előretörése, az ezzel egyidejű fokozódó antibiotikum-rezisztencia újabb diagnosztikus, terápiás, prevenciós módszereket, és hatékony infekció-kontroll intézkedéseket igényel. A világszintű betegségteher-fenyegetettség, a "Global Burden of Disease" átfogó értékelése azt mutatja, hogy a felső légúti fertőzés világszerte az egyik leggyakoribb morbiditási és mortalitási ok, és igen nagy terhet ró az egészségügyi szolgáltatókra. A múlt században igen sok légúti fertőzéssel járó epidémiát éltünk át, ahol új vírusok bukkantak fel, sok esetben ember-állat interakciókat, zoonózisokat követően.

hirdetés

Az újonnan felfedezett vírusok közül számos igen jelentős fenyegetést jelent a világ egészségügye számára. Ilyen pl. az SARS-CoV (respiratory syndrome-coronavirus), a madárinfluenza vírusok: H5N1, H7N9, H10N8, az A H3N2 influenzavírus, a sertésinfluenza A H1N1 vírusa, a humán adenovírus-14, és MERS-CoV (Middle East respiratory syndrome-coronavirus.

A MERS-CoV és az A H7N9 influenzavírus patogenezise és transzmissziója még mindig kevéssé ismert, ez eléggé hátráltatja a megfelelő intézkedések megtételét. Ezen felül a rezisztens bakteriális, víruseredetű és fungalis patogének felbukkanása és elterjedése világprobléma, és kezelési opcióink csökkentek. Ez azt is mutatja, hogy az emberi és állati gazdaszervezetek között komplex kapcsolat áll fenn, és hogy környezeti tényezők is jelentős mértékben befolyásolják a kockázatot, a patogenitást, a fertőzési képességet, a transzmisszió mértékét. A mikrobák nem ismernek határokat, a migráció, az utazások nagymértékű felszaporodása jelentősben tovább fokozta a világ egészségügyére gyakorolt fenyegetést.

A "The Lancet Infectious Diseases" ezért öt közleményből álló sorozatot indít a járványokat, világszerte terjedő fertőzéseket illetően.

• Az első cikk a korai kimutatásra alkalmazható surveillance módszereket tekinti át újonnan felbukkanó, és visszatérő égúti vírusok esetén.

• A második összefoglaló elemzi milyen világjárvány-veszélyt hordoznak ezek a vírusok. Ez többek között felveti a humán- és állategészségügy közötti jobb együttműködés szükségességét is, a fertőző ágensek időben történő azonosítására, és megfelelő preventív intézkedések megtételére, mielőtt még komoly fenyegetést jelentenének az emberekre nézve.

• A harmadik közlemény áttekinti az új vírusok epidemiológiáját, földrajzi megoszlását, a transzmisszió lehetőségét állat és ember között, tehát a zoonózisok, vagy a környezeti ártalomból fakadó fertőző ágensek elemzése.

• A negyedik cikk ismerteti a diagnosztikus lehetőségeket, és a technológiai haladás újdonságait, főként a helyszíni gyorsdiagnosztika terén felső légúti viralis és bakteriális fertőzésekben, beleértve a gyógyszerrezisztens tbc-t is. A rezisztencia kialakulása miatt a terápiás lehetőségek beszűkülése ma már világprobléma.

• Az ötödik közlemény pedig az új antimikrobiális szerek bemutatására koncentrál, az immunterápiákra, gazdaszervezet-irányította terápiára, amelyek a hagyományos és újabban felbukkanó légút vírusfertőzések esetén alkalmazhatóak.

További információ:
http://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099%2814%2970899-0/fulltext?_eventId=login

Szerző:

PHARMINDEX Online